خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » مسلم ملکوتی ؛ فقیه، دانشمند، مجتهد، نویسنده، استاد برجسته حوزه علمیه قم
2531 بازدید

مسلم ملکوتی ؛ فقیه، دانشمند، مجتهد، نویسنده، استاد برجسته حوزه علمیه قم

مسلم ملکوتی
(۱۳۰۳ش، سراب ـ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳، قم)
فقیه، دانشمند، مجتهد، نویسنده، استاد برجسته حوزه علمیه قم

مسلم ملکوتی

میرزا مسلم ملکوتی به سال ۱۳۰۳ هجری‌شمسی در شهرستان سراب متولد شد. از آنجا که پدرش به علم‌آموزی علاقه شدیدی داشت به همراه وی وارد مکتب شد و هر دو قرآن و خواندن و نوشتن را فراگرفتند. در سن ۶ سالگی مقداری از قرآن را حفظ کرد و بخشی از مقدمات علوم دینی را فراگرفت. چندی بعد به تبریز آمد و در مدرسه علمیه طالبیه به تحصیل پرداخت و مدت ۴ سال دروس سطح متوسط و عالی را سپری نمود.
از سن ۱۸ سالگی راهی حوزه علمیه قم و مشهد شد و از محضر علمای طراز اول بهره جست و در عین حال خود نیز به تدریس اهتمام ورزید و پس از ۱۳ سال اقامت در مشهد و قم، راهی نجف‌اشرف گردید و مدت ۱۲ سال نیز در آن دیار به تحصیل علم و فضیلت مشغول شد.
ملکوتی از شاگردان ویژه آیت‌اله خویی(ره) بود و یک دوره دروس وی را به رشته تحریر درآورد و سرانجام به درجه اجتهاد نائل گردید.
وی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نیز نقش برجسته‌ای داشت و با حکم حضرت امام خمینی(ره) به نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان انتخاب شد و مدت ۱۴ سال امامت جمعه تبریز را برعهده داشت و سرانجام به درخواست علما و علی‌الخصوص رهبر معظم انقلاب، به حوزه علمیه قم بازگشت.
این فقیه و دانشمند برجسته در طول حیات ارزشمند خود آثار متعددی را به رشته تحریر درآورد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کتاب‌های مسجد مسجد شد (۲جلد)، المحاکمات، حاشیه بر عروه‌الوثقی، حاشیه بر شفای بوعلی، رساله توضیح‌المسائل، و شرح مبسوط بر کفایه‌الاصول اشاره کرد.
آیت‌اله ملکوتی در سال ۱۳۹۳ هجری‌شمسی چشم از جهان فروبست و پس از تشییع شکوهمند، در جوار حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه