افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » مسعود عالم‌پور رجبی ؛ خادم بی ادعای فرهنگ و ادب
2506 بازدید

مسعود عالم‌پور رجبی ؛ خادم بی ادعای فرهنگ و ادب

مسعود عالم‌پور رجبی

زندگی و خدمات فرهنگی


مسعود عالم پور رجبی

مسعود عالم‌پور رجبی کارشناس بازنشسته سازمان میراث فرهنگی شاعر و پژوهشگر متخلّص به « مسعود » در سال ۱۳۲۹ شمسی پا به عرصه وجود نهاد.
پدر وی مرحوم حسن عالم‌پور رجبی فرزند ارشد مرحوم حجت‌الاسلام میرزا عبدالعلی اهرابی معروف به عالِم‌ رجبی امام جماعت سابق مسجد ملاعلی‌اکبر محله اهراب تبریز متوفی سال ۱۳۴۲ شمسی و پسرخاله حضرت‌آیت‌آلله العظمی استاد علامه جعفر سبحانی بود.
مسعود تحصیلات ابتدائی و دبیرستان خود را در شهرستان‌های مرند و مهاباد گذراند و در سال ۱۳۴۷ به اخذ مدرک دیپلم و در سال ۱۳۵۱ به کسب گواهینامه فوق دیپلم از دانشسرای پسران تبریز نایل آمد و بلافاصله در آموزش و پرورش استخدام و به تدریس پرداخت. در سال ۱۳۵۳ وارد دانشگاه تبریز شد و ضمن اشتغال به تدریس، تحصیلات عالی را تا اخذ دانشنامه لیسانس در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و فارسی در دانشگاه تبریز ادامه داد.
در سال ۱۳۵۶ به استخدام اداره کل فرهنگ و هنر سابق تبریز درآمد و با سمت موزه‌دار و کتابدار موزه آذربایجان تبریز مشغول به کار شد و در نهایت در سال ۱۳۷۹ از سازمان میراث فرهنگی به افتخار بازنشستگی نایل آمد.
ایشان از سال ۱۳۷۴ تاکنون با سمت مدیر مسئول انتشارات احساس تبریز همچنان به فعالیت‌های فرهنگی خود ادامه داده و همچنین مدیریت عامل شرکت خدمات جهانگردی و زیارتی تابیس‌سیر را نیز بر عهده دارد.
مسعود داماد عالم ربانی آیت‌الله مرحوم‌میرزا علی‌اکبر آقا مرندی که از علما و عرفای معروف و یار نزدیک مرحوم آیت‌الله علامه طباطبائی بود، می‌باشد.
ذوق ادبی و احساسات شاعرانه مسعود از دوران کودکی با مطالعه اشعار بزرگان شعر و ادب فارسی به ویژه سعدی و حافظ شکوفا گردید و به زودی در سرودن شعر مهارت لازم را کسب نمود. بنابراین اشعار وی غالباً متأثر از شیوه شعرای پیشین است اما همواره در استفاده از تعبیرات و تشبیهات و اصطلاحات تازه تلاش فراوان به کار برده و سروده‌های وی همگی بازتابی از اندیشه‌ها و باورهای او در زمینه مسائل فرهنگی، هنری، اجتماعی، مذهبی و ملی و نیز متأثر از اتفاقات روز میهن اسلامی است.
اولین مجموعه شعر او تحت عنوان (حکایت دل) به سال ۱۳۸۲ منتشر گردیده و دیوان کامل اشعار ایشان به ضمیمه مقدمه‌هایی به قلم برخی از اساتید در حدود ۵۰۰ صفحه در دست انتشار است.
مسعود علاوه بر شعر در طی سال‌ها خدمات فرهنگی در موزه آذربایجان به تحقیق در مورد پیشینه تاریخی و آثار و بناهای باستانی و فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری بویژه موزه‌های آذربایجان شرقی پرداخت و در ضمن به تألیف و انتشار کتاب‌های متعددی به شرح زیر همت گماشت:

عناوین تألیـفات منتشر شده مسعود عالم پـور رجبی

۱ ـ تاریخچه فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی ( از انتشارات وزارت فرهنگ و هنر سابق ) دیماه سال ۱۳۵۷٫

 

۲ ـ بروشور مصور فارسی و انگلیسی گنجینه آذربایجان ( از انتشارات مدیریت میراث فرهنگی ) سال ۱۳۷۶٫

۳ ـ سیری در موزه‌داری و نظری به گنجینه‌ها و موزه‌های تبریز ( نشر احساس) سال ۱۳۷۷٫

۴ ـ سیمای احساس ( مجموعه مقالات ادبی ) ( نشر احساس ) سال ۱۳۷۷٫

۵ ـ گاهشمار تاریخ تبریز ( نشر احساس ) سال ۱۳۷۷٫

۶ ـ سیری در بازار و سه مسجد تاریخی تبریز ( نشر احساس) سال ۱۳۷۷٫

۷ ـ سیمای میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ( از انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور ) سال ۱۳۸۰٫

۸ ـ سیمای تاریخی فرهنگی مرند و جلفا ( نشر احساس ) سال ۱۳۸۱٫

۹ ـ مجموعه شعر ( حکایت دل ) ( نشر احساس ) سال ۱۳۸۲٫

 

۱۰ـ موزه‌های استان آذربایجان شرقی ( فارسی و انگلیسی ) ( انتشارات سازمان میراث فرهنگی ) در سال ۱۳۸۲٫

۱۱ ـ میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی ( نشر احساس ) سال ۱۳۸۳٫

۱۲ ـ سیمای شهرستان مرند ( شهرداری مرند ) ( نشر احساس) سال ۱۳۸۴٫

۱۳ ـ مجموعه شعر ( سیمای ولایت ) (نشر احساس) سال ۱۳۹۴٫

۱۴ـ دیوان اشعارمسعود عالم‌پور رجبی (نشر احساس) تحت انتشار.
۱۵- تاریخچه و مواریث فرهنگی تبریز (نشراحساس) تحت انتشار.

تبریز پدیا برای این استاد فرهیخته و خادم فرهنگ و هنر تبریز
از درگاه پروردگاه دانا، عمری با عزت سرشار از سلامتی و کامیابی مسئلت می نماید.

 

تاکنون ۳ نظر ثبت شده است.

 1. ای مرند ای یادگار باستان قصه پرداز هزاران داستان
  ای مرند ای مدفن نوح نبی کز حریمت می هراسد اجنبی

 2. حضرت آیت الله العظمی سبحانی در پیامی درگذشت آقای مسعود عالِم پور رجبی را تسلیت گفتند.

  به گزارش شفقنا، متن پیام مرجع تقلید شیعیان به شرح زیر است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  إنا لله و إنا إلیه راجعون

  خبر درگذشت راد مرد الهی شیفته اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و شاعر متعهد و ملتزم به موازین شرع جناب آقای مسعود عالِم پور رجبی را با کمال تأسف و تأثر دریافت نمودم. فقید سعید شاخه ای از شجره طیبه مرحوم آیت الله حاج میرزا عبدالعلی اهرابی و داماد عارف فرزانه مرحوم حاج میرزا اکبر مرندی است. او علاوه بر کرامت خانوادگی، خود انسان مؤمن و نویسنده و سخن ساز توانا بود.

  اینجانب این ضایعه را به خانواده عالم پور بالاخص به برادر بزرگتر ایشان استاد آقای عالم پور رجبی و سایر برادران و بستگان تسلیت میگویم و برای آن عزیز از دست رفته طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

  قم – جعفر سبحانی

  • سلام و درود.
   ایشان از دوستان بسیار صمیمی حقیر بودند و با آیت الله سبحانی نسبت بسیار نزدیک فامیلی داشتند. یکماه قبل هم دیوان شعرشان به چاپ رسیده بود که با تمام شکسته نفسی و مهربانی یکجلد بعنوان تشکر شخصا برایم آورده بودند و می گفتند چون در این کتاب چندین بار کمکم کردی وظیفه دانستم یکجلد تقدیم کنم… روحشان شاد و قرین رحمت واسعه الهی

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه