به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خانه » مبلمان شهری » ایده های نوین شهری » مرکز همایش های بین المللی تبریز
11984 بازدید

مرکز همایش های بین المللی تبریز

مرکز همایش های بین المللی تبریز

مرکز همایش های بین المللی تبریز

مرکز همایش های بین المللی تبریز
پروژه عظیم مرکز همایش های بین المللی تبریز (Tabriz International Conference Center ) که توسط شهرداری کلانشهر تبریز در اواخر شهریور ماه سال ۹۴ در شهرک خاوران کلنگ زنی آن انجام شده بود به بهره برداری رسید.
اجرای این پروژه که به عنوان بزرگترین زیرساخت فرهنگی شمالغرب کشور مطرح است با جدیت شهرداری کلانشهر تبریز در مدت ۳۲ ماه به دست ریاست محترم جمهور رسماً به بهره برداری رسید.
این مرکز شامل یک سالن ۱۵۰۰ نفری، ۲ سالن کنفرانس و آمفی تئاتر ۱۲۰ و ۸۰ نفری و ۲ کلاس آموزشی است که با فعالیت آن، نیاز مبرم تبریز به وجود چنین مرکزی، به بهترین وجه تامین می گردد.
مرکز همایش های بین المللی تبریز در شهرک خاوران و در ضلع غربی مجتمع فرهنگی ورزشی خاوران که زیبایی قابل توجهی دارد، در عرصه فرهنگی در شمالغرب کشور و بویژه تبریز نقش اول را ایفا خواهد کرد.

مرکز همایش های بین المللی تبریز

چشم انداز مرکز همایشهای بین المللی تبریز در خدمت توسعه فرهنگی شهر
مرکز همایش‌های بین المللی، پروژه ارزشمندی است که در ردیف شاخص‌های مهم توسعه فرهنگی شهر قرار گرفته و از این رو طراحی و اجرای آن در طول مدت احداث با حساسیت و شتاب ویژه‌ای مورد توجه واقع شده است.
تمام تلاش مدیران و مجریان پروژه، احداث مرکز زیبا، مجهز و وسیعی بود که با رفع یکی از نیازهای قدیمی شهر، بسترهای میزبانی همایش‌ها و آئین‌های هنری را تقویت کند.
ایجاد این مرکز ظرفیت بزرگی برای شهر تبریز است که احداث آن در راستای اهداف تبریز ۲۰۱۸ سرعت قابل توجهی گرفته و برای این رخداد مهم به بهره برداری رسید.
دسترسی مناسب و آب و هوای این منطقه و شهر تبریز می تواند تبریز را به قطب برگزاری همایشهای بین المللی تبدیل کند.
شهردار تبریز ، مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز را یک پروژه متفاوت و ویژه توصیف کرده و اهمیت این پروژه را در راستای تامین زیرساخت های فرهنگی قابل توجه دانست. و از آنجا که مخاطبان مرکز همایش‌های بین‌المللی، از اصحاب فرهنگ و هنر خواهند بود، این امر، موجب شده تا مراحل مختلف معماری و مباحث فنی و تجهیزاتی آن، با حساسیت خاصی پیگیری و به نتیجه برسد.

مرکز همایش های بین المللی تبریز

مرکز همایش های بین المللی تبریز آماده برگزاری مراسمات تبریز ۲۰۱۸
به گفته مدیر پروژه مرکز همایش تبریز، روال طبیعی زمان اجرای طرح به این وسعت ( ۲۴ هزار متر مربع) از ۳ الی ۷ سال است که این پروژه با تاکید مکرر و شدید شهردار تبریز کمتر از ۳ سال به طول انجامید تا به عنوان مرکز ثقل برگزاری برنامه های تبریز۲۰۱۸ مورد استفاده قرار گیرد و این در حالی است که سرعت به هیچ عنوان باعث کاستی در کیفیت نشده است.
مسئولین دستگاه های نظارت از طرف سازمان بسیج سازندگی و قرارگاه قائم ارتش و همچنین مهندسین ناظر مجموعه شهرداری به صورت تمام وقت در این محیط حاضر بوده و نظارت مستقیم در اجرا نشان از مطابق با استانداردهای بین المللی را دارند.
همچنین علیرغم تمام مشکلات که گاها در شرایط عادی ادامه ساخت پروژه متوقف می شود، سعی ما در این پروژه تلاش ضربتی و تکمیل و به سرانجام رساندن آن بود که سرما و برودت هوا حتی در اوج زمستان نیز مانع از ادامه فعالیت نشد.
به گفته وی با وجود انواع کاستی ها و سختی های حین عملیات ساخت، کار بدون وقفه پیش برده شده و حتی به دلیل نبود آب در این قسمت از شهر، آب مصرفی از طریق تانکر ها از سطح شهر به این مکان انتقال داده می شد و نبود آب، به غیر از ایام خاص مذهبی، یک روز هم باعث تعطیلی پروژه نشد.
مدیر پروژه مرکز همایش های بین المللی همچنین از طراحی منحصربفرد مرکز همایش ها خبر داده و اظهار داشت : با عنایت به لزوم توجه ویژه به ظرافت های معماری داخلی ، در مرکز همایش های بین المللی تبریز از گروه معماری مجرب برای طراحی داخلی و دکوراسیون این مجموعه استفاده شده است که باعث شده این مجموعه در نوع خود در کشور بی نظیر شود و طبق تاکید شهردارمحترم در سال اقتصاد مقاومتی، مبنی بر اولویت دادن به استفاده از مصالح و تجهیزات بومی، در ساخت مجموعه سعی شده با بهره گیری از مصالح و فناوری های بومی درجه یک و ممتاز، این مرکز به عنوان نمادی از سازه بومی مطرح شود.
وی هزینه نهایی احداث بزرگترین زیرساخت فرهنگی شمالغرب کشور را در حدود ۶۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این مقدار هزینه در ساخت مجموعه با این وسعت و امکانات، در شرایطی است که زمان کمتری صرف ساخت مجموعه شده و اگر پروژه در روال عادی خود، ۴ سال به طول می انجامید، حتی با ۱۴۰ میلیارد تومان نیز تمام نمی شد و در صورت تعلل در اجرای پروژه هزینه مطمنا دوبرابر می شد.
وی در پاسخ به تاثیر پروژه در رونق منطقه تازه تاسیس خاوران گفت: این پروژه صرفاً متعلق به منطقه خاوران نیست بلکه در منطقه شمالغرب کشور و به جرات می توان گفت در کشور یک مجموعه بی نظیر به حساب می آید و فقط اصفهان اقدام به ساخت چنین مجموعه ای کرده که ساخت آن تا به امروز بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان دربرداشته و قسمت اعظم آن نیز از بودجه های دولتی بوده و با این حال تا به اکنون به بهره برداری نرسیده است و اختصاص این میزان از بودجه شهری در این برهه، نشان از همت شهرداری تبریز در ساخت این مجموعه را دارد.

مرکز همایش های بین المللی تبریز

مرکز همایش های بین المللی تبریز نمونه بارز یک پروژه مدرن در سطح جهانی
سوای بعد فیزیکی مرکز همایش های تبریز، از لحاظ کیفیت سالن ها از جدیدترین تجهیزات جهانی استفاده شده است. سالن اصلی مجهز به سیستم ماشینر است که این سیستم قادر می سازد همزمان ۲ صحنه طراحی شده و با امکان جابجایی در مدت کمتر از ۱۰ دقیقه دو همایش در قالب دو صحنه کاملا متفاوت اجرا شود که نمونه آن در کشور فقط در تالار وحدت تهران وجود دارد.
ساخت دیواره های سالن ها در راستای انطباق با استانداردهای به روز جهان توسط یک شرکت تخصصی در این زمینه انجام شده است که کاملا منطبق با مهندسی صوت تدارک دیده شده که البته اجرا این پروژه ها تحت نظارت بی وقفه متخصصین شهرداری صورت گرفته است.
در احداث کل مجموعه ظاهرا سعی بر این است تا استانداردهای جهانی برای ورود و خروج معلولین رعایت شود و در ۴ ضلع ساختمان رمپ در نظر گرفته شده و در آسانسور ها نیز این موارد به حالت مناسب تعبیه می شود.

مرکز همایش های بین المللی تبریز

نیاز چندین ساله تبریز در احداث مرکز فرهنگی با گنجایش و کیفیت بالا
اجرای مراسمات با حضور گسترده شهروندان در سالن های سطح شهر و کمبود جا ، نیاز به احداث سالن با گنجایش بیشتر را طلب می کرد و احداث این پروژه و مطالعات اولیه در ادوار گذشته شورا ها و در شهردار های قبلی مطرح بوده است که بالاخره با عزم و همت بی نظیر شهرداران پیشین و فعلی تبریز، ساخت این پروژه بی بدیل به حقیقت پیوست و اجرایی شد.
ضلع شرقی پروژه مرکز همایش ها در همسایگی با یک مجموعه فرهنگی ورزشی است و فضای سبز اطراف آن پک کاملی از زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و تفریحی را فراهم می کند.
این مرکز در صورت مدیریت صحیح و اصولی می تواند یکی از منابع شاخص در تولید درآمد برای شهرداری تبریز شود. مالک این مجموعه در واقع خود مردم خواهند بود و استقبال شهروندان باعث رونق آن شده و درآمد حاصله از کافی شاپ، رستوران، سالن همایش ها، آمفی تئاتر و سایر تجهیزات مرکز صرف آبادانی تبریز خواهد شد و پیش بینی می شود بعد از شروع بکار کامل مرکز همایش های بین المللی تبریز، برای حدود ۱۵۰ نفر اشتغال ایجاد شود.

مرکز همایش های بین المللی تبریز

ورودی منحصر بفرد با کار شبانه روزی استاد احد حسینی
اثر حجمی منظومه حیدربابای استاد محمد حسین شهریار ـ شاعر پرآوازه ایران ـ از زیباترین قسمتهای این مرکز است که بخش ورودی مجموعه را با چشم نوازی خاص و هنرمندی تمام استاد توانمند و برجسته مجسمه سازی کشور، جناب استاد احد حسینی آراسته است.
منظومه حیدربابا از دوران کودکی استاد شهریار در زادگاه او و در پای کوهی به نام حیدربابا حکایت دارد و از آنجائی که مضمون اغلب بندهای آن شایسته ترسیم و نقاشی است، از این رو ساخت آن منظومه فاخر به صورت اثر حجمی به استاد احد حسینی که سالهای مدید در کشورهای ایتالیا و فرانسه به آموزش و ساخت شاهکارهای هنری مشغول بوده، سپرده شده که با اقبال بینظیری عموم مواجه گردیده است.

مرکز همایش های بین المللی تبریز

مشخصات فنی مرکز بین المللی همایش های تبریز
زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع و زیر بنای ۲۳ هزار متر مربع
سالن همایش اصلی با گنجایش۱۵۰۰ نفر به عنوان بزرگترین سالن همایش شمالغرب کشور
سالن همایش دوم به گنجایش ۵۰۰ نفر
پارکینگ به گنجایش ۵۰۰ دستگاه خودرو
رستوران و کافی شاپ
اتاق جلسات و ۳ کلاس آموزشی
۴ عدد پله برقی و ۲ عدد آسانسور
مجهز به سیستم های صوتی و امکانات به روز
فضای سبز مناسب (مرکز همایش خاوران در مجاورت پارک طولی فدک خاوران قرار گرفته که به نوعی وروردی سالن همایش از این پارک خواهدبود)
ورودی بسیار لوکس و بی نظیر

به نقل از : شهریارنیوز (با اصلاحات)

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. طراحی نمای بیرونی تا حدی قابل قبوله ولی طراحی داخل پایین تر از صفر!!!

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه