بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » محمود پدیده ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار، بنیانگذار کانون شعرای آذربایجان
3450 بازدید

محمود پدیده ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار، بنیانگذار کانون شعرای آذربایجان

محمود پدیده

(۱۳۱۲ش، تبریز ـ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۹، تبریز)

شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار، بنیانگذار کانون شعرای آذربایجان

محمود پدیده

محمود پدیده به سال ۱۳۱۲ هجری‌شمسی در تبریز دیده به جهان گشود. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، در شهریور ۱۳۳۹ موفق به اخذ لیسانس در رشته زبان و ادبیات فارسی شد و تصدی ستون ادبی روزنامه اختر آذربایجان را برعهده گرفت و با ذوق و شوق تمام این ستون را اداره کرد.

در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی موفق به اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی و عربی از دانشگاه استانبول شد و بلافاصله به تدریس در دانشگاه پرداخت و چند سال بعد به عضویت شورای شعر استان درآمد و کانون شعرای استان را تشکیل و سرپرستی نمود که اولین گردهمایی آن در سال ۱۳۶۶ هجری‌شمسی در محل سینما فرهنگیان تبریز برگزار گردید.

وی در سرودن غزل بسیار توانمند و در سرودن مثنوی و اشعار مذهبی نیز صاحب نظر بود و دیوان اشعارش، در سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی به همت دکتر علی‌اصغر شعردوست چاپ و منتشر شد که شامل نزدیک به ۳ هزار بیت شعر است.

از این استاد فرهیخته و اخلاقی آثار دیگری نیز برجای مانده که می‌توان به شرح پندنامه عطار نیشابوری، مکاشفات الانوار روزبهان بقلی شیرازی، و ترجمه اشعار و آیات و احادیث مرصاد العباد اشاره کرد.

سرانجام ادیب و شاعر برجسته به سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی در زادگاهش چشم از جهان فروبست و در مقبره‌الشعرا به خاک سپرده شد.

برچسب ها :

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles.
    Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the
    same subjects? Thanks!

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه