هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » محمد مصری ؛ ادیب، شاعر، نویسنده برجسته آذربایجان
2607 بازدید

محمد مصری ؛ ادیب، شاعر، نویسنده برجسته آذربایجان

محمد مصری
(۲۰ شهریور ۱۳۱۱، تبریز ـ ۱۶ شهریور ۱۳۹۳، تبریز)
ادیب، شاعر، نویسنده برجسته آذربایجان

محمد مصری

محمد مصری متخلص به ساقی، شهریور ۱۳۱۱ در تبریز چشم به جهان گشود. دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس کمال و لقمان سپری کرد و به واسطه علاقه‌اش به ادبیات، در سن ۲۱ سالگی در دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز پذیرفته شد و مدت ۴ سال در محضر اساتید برجسته‌ای همچون منوچهر مرتضوی، احمد ترجانی‌زاده و عبدالرسول خیامپور به تحصیل پرداخت.
سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی در رشته ادبیات فارسی و علوم تربیتی فارغ‌التحصیل شد و به استخدام اداره آموزش و پرورش درآمد. ابتدا مدت ۴ سال ریاست اداره فرهنگ جلفا و زنوز را برعهده گرفت و سپس بقیه دوران خدمات خود را در دبیرستان‌های تبریز سپری کرد تا اینکه در سال ۱۳۶۶ هجری‌شمسی بعد از ۲۸ سال تلاش صادقانه در عرصه آموزشی به بازنشستگی نائل آمد.
وی در سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی در مسابقه شعر نو انجمن رودکی تهران به مقام نخست کشوری دست یافت و از این رو طبع شعری در وی زنده شد به طوری که در چند دهه، بیش از ۳۰ اثر فاخر ادبی خلق کرد.
از مهم‌ترین آثار این ادیب توانمند می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
مجموعه معلومات عمومی (۳جلد)، معلومات عمومی جدید، دستور زبان فارسی و روش تجزیه و ترکیب، راه نو برای انشا و نامه‌نگاری، هنر انشاء نویسی، یادگار جاویدان، بهشت سخن، بهارستان سخن، گلزار سخن، برگ سبز، گلبانگ معنوی، سنجر داغینا سلام، آئین نگارش نو، و دیوان اشعار ترکی و فارسی.
مصری به سال ۱۳۹۳ هجری‌شمسی در سن ۸۲ سالگی چشم از جهان فروبست و پیکرش پس از تشییع باشکوه در قطعه هنرمندان آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه