دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » محمد علی جدیدالاسلام ؛ عکاس هنری، نویسنده، اولین کلکسیونر دوربین عکاسی در ایران
3162 بازدید

محمد علی جدیدالاسلام ؛ عکاس هنری، نویسنده، اولین کلکسیونر دوربین عکاسی در ایران

محمد علی جدیدالاسلام

(۱۷ فروردین ۱۳۳۱، تبریز ـ در قید حیات)

عکاس هنری، نویسنده، اولین کلکسیونر دوربین عکاسی در ایران

محمد علی جدیدالاسلام

محمد علی جدیدالاسلام به سال ۱۳۳۱ هجری‌شمسی در محله راسته‌کوچه به دنیا آمد. از سن   ۱۲ سالگی به فراگیری عکاسی علاقمند شد و آن را دنبال کرد. همزمان با تحصیل به موفقیت در هنر خود دست یافت به طوری که به سال ۱۳۵۶ هجری‌شمسی توانست در نخستین نمایشگاه گروهی عکاسی شرکت کند. یک سال بعد عکس‌های جدیدالاسلام در نمایشگاه انفرادی در معرض دید عموم قرار گرفت و با استقبال بی‌نظیری مواجه شد.

این استاد فرهیخته، ۳۰ سال در مدارس تبریز به تدریس پرداخت و ضمن آن با جمع‌آوری نزدیک به یک‌هزار دستگاه دوربین عکاسی، از جمله مجموعه‌داران نادر این هنر ماندگار گردید که بخش اعظم آن در نمایشگاه و لابراتوار شخصی استاد و بخش دیگری در موزه شهر تبریز مورد توجه بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار گرفته است. مهمتر اینکه مجموعه کم‌نظیر وی، عنوان اولین موزه دوربین عکاسی کشور را به خود اختصاص داده و ضمن آن که ثمره سال‌ها تلاش شبانه‌روزی است، اولینی دیگر در فهرست افتخارات این شهر ثبت و ضبط نموده است.

جدیدالاسلام ضمن شرکت در بیش از ۶۰ نمایشگاه جمعی و انفرادی، در حوزه کتاب نیز خوش درخشیده و آثار مکتوب ارزشمندی را خلق نموده که از آن میان می‌توان به یاران مشروطه، تبریز قدیم، ایران قدیم مهد تمدن جهان، قاجار در گذر تصویر، قاجاریه به روایتی دیگر، آذربایجان قدیم، تا هستم ای رفیق … ، تبریز شهر شمس، تبریز من، عکاسی قدم به قدم و تبریز در دو نگاه اشاره کرد.

گفتنی است این استاد نام آشنا و مسلم هنر عکاسی، در ده‌ها جشنواره جهانی و کشوری با موفقیت حضور داشته است و اکنون از داوران سرشناس و برجسته جشنواره‌های هنری به شمار می‌رود.

باعث افتخار است که قلم به دست گرفتن نگارنده مرهون درس‌آموزی از کلاس سراسر مهر و اخلاص استاد جدیدالاسلام بوده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه