قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » محمد علی تربیت ؛ روزنامه‌نگار، آزادیخواه، روشنفکر، شهردار تبریز
4223 بازدید

محمد علی تربیت ؛ روزنامه‌نگار، آزادیخواه، روشنفکر، شهردار تبریز

محمد علی تربیت

(۶ خرداد ۱۲۵۶، تبریز ـ ۲۶ دی ۱۳۱۸، تهران)

روزنامه‌نگار، آزادیخواه، روشنفکر، شهردار تبریز

محمد علی تربیت

میرزا محمد علی تربیت به سال ۱۲۵۶ هجری‌شمسی در محله مقصودیه متولد شد. پس از اتمام تحصیلات در زادگاهش و به واسطه علاقه وافرش به علم و دانش و مطالعه کتاب، با عده‌ای از روشنفکران تبریز کتابخانه‌ای به نام تربیت تأسیس نمود و با همکاری سید حسن تقی‌زاده و یوسف‌خان اعتصام‌الملک، مجله گنجینه فنون را منتشر کرد و به انتشار مطالب علمی و ادبی پرداخت.

وی یکی از رجال دوره مشروطیت ایران و از فعالان آزادی‌خواه تبریز بود که در نتیجه معاشرت با روشنفکران، هسته اولیه آزادی‌خواهان را در تبریز تشکیل داد.

تربیت در دوره دوم مجلس شورای ملی به نمایندگی از سوی مردم تبریز انتخاب شد و بعد از اتمام دوره مجلس، مدتی در تهران ماند و بعد از راه بادکوبه عازم ترکیه و اروپا گردید. پس از مراجعت به ایران، مدتی ریاست معارف آذربایجان را برعهده گرفت و خدمات شایسته‌ای به فرهنگ این دیار انجام داد که یکی از خدمات برجسته آن مرحوم، ایجاد کتابخانه تربیت بود و ظاهراً در سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی ۱۵ هزار جلد کتاب در آن جمع شده بود.

از دیگر مسئولیت‌های وی ریاست فرهنگ آذربایجان، ریاست معارف گیلان، و ریاست شهرداری تبریز را می‌توان نام برد.

آثار مطبوع و ارزشمندی از تربیت برجای مانده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به دانشمندان آذربایجان، تاریخ مطبوعات ایران، و زادبوم اشاره کرد.

میرزا محمد علی تربیت پس از عمری مجاهده به سن ۶۲ سالگی در تهران دارفانی را وداع گفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه