خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » محمدنقی براهنی ؛ روانشناس، مترجم، پدر روان آزمایی ایران
4004 بازدید

محمدنقی براهنی ؛ روانشناس، مترجم، پدر روان آزمایی ایران

محمدنقی براهنی

(۱۳۱۱ش، تبریز ـ ۲۹ مرداد ۱۳۸۱، تبریز)

روانشناس، پدر روان آزمایی ایران، مترجم

محمدنقی براهنی

محمدنقی براهنی در سال ۱۳۱۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از سپری نمودن دوره‌های ابتدایی و دبیرستان، وارد دانشگاه تبریز شد و در سن ۲۳ سالگی موفق به اخذ گواهینامه لیسانس گردید و همزمان به تدریس زبان انگلیسی پرداخت.

در سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی با دریافت بورسیه تحصیلی به کشور انگلستان اعزام شد و در عرض یکسال توانست از دانشگاه لندن دیپلم آکادمیک روانشناسی پرورشی دریافت نماید. به سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی به زادگاهش بازگشت و به‌عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه تبریز به تدریس مشغول شد. چندی بعد راهی آمریکا شد و در دانشگاه کلمبیا تحصیل را از سرگرفت تا اینکه توانست به‌عنوان متخصص آزمون‌سازی در موسسه هارگوت پرس نیویورک مشغول به کار شود.

براهنی در سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی از دانشگاه تهران بازنشسته شد و به کار ترجمه کتاب‌های روانشناسی پرداخت و سرانجام در سال ۱۳۸۱ هجری‌شمسی در تبریز چشم از جهان فروبست.

این استاد گرانمایه در طول حیات پربار خود آثار ارزشمندی را ترجمه کرد که به‌عنوان نمونه می‌توان به کتاب‌های شناخت خویش، آمریکا آمریکا، زمینه روانشناسی هیلگارد، روان آزمایی، نظریه‌های یادگیری، مبانی نظری آزمون روانی، روانشناسی یادگیری، روانشناسی خرافات، و رشد عقلانی کودک از دیدگاه پیازه اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه