افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » محمدعلی موحد ؛ ادیب، عرفان‌پژوه، شمس‌شناس، مورخ، مصحح، حقوق‌دان، پژوهشگر
2444 بازدید

محمدعلی موحد ؛ ادیب، عرفان‌پژوه، شمس‌شناس، مورخ، مصحح، حقوق‌دان، پژوهشگر

محمدعلی موحد
(۲ خرداد ۱۳۰۲، تبریز ـ در قید حیات)
ادیب، عرفان‌پژوه، شمس‌شناس، مورخ، مصحح، حقوق‌دان، پژوهشگر

محمدعلی موحد

محمد‌علی موحد به سال ۱۳۰۲ هجری‌شمسی در تبریز دیده به جهان گشود.
پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، راهی تهران شد و به تحصیل در رشته ادبی پرداخت و سپس وارد دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و موفق به اخذ مدرک دکترای حقوق خصوصی گردید. چندی بعد برای آشنایی بیشتر با مباحث حقوق بین‌الملل به انگلستان رفت و مطالعات خود را در دانشگاه‌های کمبریج و لندن ادامه داد. در این دوران با ایران‌شناسانی چون آربری، مینورسکی و لاکهات ارتباط برقرار نمود و به تحقیق روی نسخه‌های خطی موجود در موزه بریتانیا پرداخت.
موحد از آغاز تأسیس شرکت ملی نفت ایران در مسئولیت‌های مهمی انجام وظیفه کرد. همچنین در ابتدای تأسیس سازمان اوپک، مدت ۶ ماه معاون اجرایی آن سازمان در ژنو شد.
ایشان در طول زندگی خویش همواره مشغول به تحقیق، ‌تألیف و ترجمه بوده و آثار بزرگی خلق کرده است که از آن میان می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
خواب آشفته نفت، نفت ما و مسائل حقوقی آن، شمس تبریزی، گفته‌ها و ناگفته‌ها، مبالغه مستعار، درس‌هایی از داوری‌های نفتی، در هوای حق و عدالت، عدالت و انرژی، سفرنامه ابن بطوطه، چهار مقاله درباره آزادی. تصحیح و تعلیق: حدیقه‌الحقیقه، سلوک‌الملوک، مقالات شمس تبریزی، خمی از شراب ربانی، اصطرلاب حق، فصوص‌الحکم.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه