به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » محمدعلی حسین‌پور فیضی ؛ پژوهشگر، مترجم، استاد رادیوبیولوژی، رئیس دانشگاه تبریز
5031 بازدید

محمدعلی حسین‌پور فیضی ؛ پژوهشگر، مترجم، استاد رادیوبیولوژی، رئیس دانشگاه تبریز

محمدعلی حسین‌پور فیضی

(۱۰ مهر ۱۳۳۰، تبریز ـ در قید حیات)

پژوهشگر، مترجم، استاد رادیوبیولوژی، رئیس دانشگاه تبریز

محمدعلی حسین‌پور فیضی

محمدعلی حسین‌پور فیضی در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در سن ۷ سالگی تحصیلات خود را از مدرسه هاتف تبریز آغاز و سپس در دبیرستان نجات به ادامه تحصیل پرداخت.

در سال ۱۳۴۸ هجری‌شمسی بلافاصله پس از اخذ دیپلم در کنکور پذیرفته و وارد دانشگاه تبریز شد. با اخذ مدرک کارشناسی، در دانشگاه تهران رشته رادیوبیولوژی را ادامه داد و با رتبه اول آن را به سرانجام رساند.

سال ۱۳۵۶ هجری‌شمسی به استخدام دانشگاه تبریز درآمد و ۶ سال بعد با بورسیه دانشگاه، عازم انگلستان گردید و پس از گذراندن مقطع دکترا به تبریز بازگشت و تدریس، تألیف و ترجمه را در پیش گرفت.

حسین‌پور که از اساتید برجسته رادیوبیولوژی است از سال ۱۳۷۰ هجری‌شمسی به مدت ۱۱ سال ریاست دانشگاه تبریز را برعهده گرفت و پس از آن مسئولیت پارک فناوری را پذیرفت و در این مدت ضمن نگارش بیش از ۲۰۰ مقاله علمی در نشریات خارجی و داخلی، کتاب‌های زیر را در قالب تألیف و ترجمه منتشر نمود:

ژنتیک انسانی و بیماریهای ژنتیکی انسان، تأثیر عوامل روانی در سرطان، سرطان، سلول، زیست‌شناسی سرطان، تکنیکهای سیتوژنتیک انسانی، انکولوژی پرتوی، فیزیک پرتودرمانی، زیست‌شناسی و ژنتیک ملکولی سرطانهای اطفال.

گفتنی است وی در سال ۱۳۹۳ هجری‌شمسی به‌عنوان استاد نمونه کشور انتخاب و مورد تقدیر رئیس جمهور قرار گرفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه