در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » محمدحسین فیروز ؛ شاهزاده، دولتمرد، وزیر جنگ، وزیر راه
4052 بازدید

محمدحسین فیروز ؛ شاهزاده، دولتمرد، وزیر جنگ، وزیر راه

محمدحسین فیروز
(حدود ۱۲۷۵ش، تبریز ـ ۱۳۶۰ش، اروپا)
شاهزاده، دولتمرد، وزیر جنگ، وزیر راه

محمدحسین فیروز

محمدحسین فیروز حدود سال ۱۲۷۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. فرزند عبدالحسین میرزا فرمانفرما پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در سن ۱۲ سالگی به همراه برادرش راهی اروپا گردید و مدت ۵ سال در بلژیک و فرانسه به تحصیل پرداخت. چندی بعد به روسیه رفت و در مدرسه نظامی کوردوپاژ که مخصوص شاهزادگان روسی بود به تکمیل فنون نظامی پرداخت تا اینکه با اتمام تحصیلات به دستور امپراطور عازم جبهه جنگ شد. مدتی مجروح و بستری بود که پس از بهبودی به ایران بازگشت و به استخدام قزاقخانه درآمد.
در اولین سفر احمدشاه به اروپا، با درجه سرهنگی ژنرال آجودان شاه بود و پس از بازگشت، در سال ۱۳۰۰ هجری‌شمسی به ریاست ستاد لشکر آذربایجان منصوب گردید. کمی بعد ریاست ستاد نیروی جنوب را برعهده گرفت و با درجه سرتیپی به فرماندهی تیپ اصفهان رسید و در سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی به فرماندهی تیپ شیراز دست یافت و جریان شورش عشایر فارس را با توان بالا مدیریت کرد.
فیروز به واسطه گزارش ساختگی دشمنانش، مدتی در تهران زندانی بود اما پس از تبریه شدن، به ریاست اداره ثبت احوال منصوب شد تا اینکه در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی مجدداً وارد ارتش گردید و با درجه سرتیپی به فرماندهی لشکر سواره‌نظام تهران دست یافت و توانست چند مرتبه پشت سرهم اوضاع نابسامان شهر را مدیریت و امنیت از دست رفته در مناطقی از کشور را مجدداً بازگرداند.
وی مدتی ریاست هواپیمایی را برعهده داشت و در کابینه‌های مختلف به‌عنوان وزیر جنگ و وزیر راه خدمت نمود.
این دولتمرد برجسته پس از قریب به ۷ دهه نظامی‌گری، در سال ۱۳۶۰ هجری‌شمسی به دور از میهن چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. سپاسگزارم

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه