باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » محمدحسین سلیمی نمین ؛ پدر دانش حل مسأله، بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی، نویسنده
3142 بازدید

محمدحسین سلیمی نمین ؛ پدر دانش حل مسأله، بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی، نویسنده

محمدحسین سلیمی نمین
(۷ دی ۱۳۲۳، تبریز ـ ۴ دی ۱۳۸۶، تهران)
پدر دانش حل مسأله، بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی، نویسنده

محمدحسین سلیمی نمین

محمدحسین سلیمی نمین به سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. از کودکی به سبزوار برده شد و در ۴ سالگی مشهد به‌عنوان محل سکونت وی انتخاب گردید و این فرصت مناسبی بود تا به تحصیل علم در جلسات کانون نشر حقایق بپردازد. از این رو عارفانه به فراگیری آموزه‌های دینی پرداخت.
وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در مدارس مشهد، وارد دانشگاه فردوسی شد و در رشته ریاضیات تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیلات راهی تربت‌حیدریه و کرمانشاه شد و به تدریس در دانشگاهها و مدارس مشغول گردید.
ضمن فعالیت‌های علمی و سیاسی، تصمیم به ادامه تحصیل گرفت از این رو روانه انگلستان شد و در دانشگاه برادفورد تحصیلات خود را ادامه داد و به سال ۱۳۶۱ هجری‌شمسی در رشته مهندسی صنایع به اخذ درجه دکترا نائل گردید و به ایران بازگشت.
از سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی به مدت ۱۳ سال ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر را برعهده گرفت و خدمات بسیار ارزشمندی از خود برجای گذاشت و سپس ریاست دانشگاه صنعت نفت را پذیرفت و تا آخرین لحظه‌های عمر پربارش، در راه اعتلای واحدهای تحقیقاتی و فناوری در دانشگاهها تلاش کرد.
از مهم‌ترین اقدامات این دانشمند برجسته می‌توان به تأسیس دانشکده هوا فضا، دانشکده کشتی‌سازی و صنایع دریایی، دانشکده علوم و تکنولوژی هسته‌ای، مؤسسه مطالعات نوآوری و فن‌آوری ایران، و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد.
الگوریتم نوآوری، و کاهش هزینه‌ها از جمله کتاب‌های تألیفی توسط سلیمی نمین است.
این استاد بزرگ در زمستان ۱۳۸۶ هجری‌شمسی در تهران درگذشت.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. روحشان شاد خداوند متعال ایشان را اجر معنوی بدهد.
    کسی که ۱۳ سال مدیریت دانشگاه امیر کبیر را در دست داشته است، نشان از مغز متفکر و مدیریتی جامع بر دانشگاه امیر کبیر را میدهد،امیدوارم که همه دانش جویان و دانش آموختگان اولین خدمت شان به کشورشان باشد،چه بسا بودند کسانی که لذتهای مادی خود درگذشتند و به فکر اعتلای ایران خود جانشان را هم فداکردند، نمونه بارزش شهید مجید شهریاری…
    شما را به خداوند تبارک و تعالی میسپارم.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه