بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » محمدحسین انزابی ؛ عالم، مبارز، خطیب
3386 بازدید

محمدحسین انزابی ؛ عالم، مبارز، خطیب

محمدحسین انزابی

(۱۲۹۹ش، تبریز ـ ۲۰ دی ۱۳۷۸، تبریز)

عالم، مبارز، خطیب

محمدحسین چهرگانی انزابی

شیخ محمدحسین انزابی ـ فرزند آیت‌اله شیخ مرتضی انزابی (۱۲۵۵ش، تبریز ـ ۲۹ آذر ۱۳۴۰، تبریز) و برادر آیت‌اله شیخ عبدالحسین غروی (۱۲۸۹ش، نجف‌اشرف ـ  ۲۰ آذر ۱۳۷۴، تبریز) ـ به سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از سپری نمودن تحصیلات ابتدایی، وارد حوزه علمیه تبریز شد و در محضر اساتید برجسته به کسب علم و فضیلت پرداخت و چندی بعد رهسپار حوزه علمیه قم شد و در مدت کوتاهی توفیق یافت تا به درجه اجتهاد برسد.

وی در زمره شاگردان علامه بزرگوار سید محمدحسین طباطبائی بود و در فنون خطابه تحت تعلیم میرزا عباسقلی واعظ چرندابی قرار گرفته بود. از این رو با شکل‌گیری نهضت حضرت امام خمینی(ره)، به‌عنوان یکی از ارکان اصلی مبارزات علیه رژیم شاه در صحنه حاضر شد و مدت ۱۷ سال به سخنرانی و وعظ پرداخت و مدتی نیز به همراه دیگر علمای بزرگ تبریز در زندان قزل‌قلعه تهران محبوس گردید.

انزابی بعد از پیروزی انقلاب به‌عنوان مسئول کمیته‌های انقلاب برگزیده شد و ۳ دوره به نمایندگی مجلس شورای اسلامی پرداخت.

گفتنی است از این دانشمند ادیب، دهها جلد کتاب با عنوان مجموعه خطابه‌ها گردآوری شده که متاسفانه تاکنون به عرصه نشر نرسیده است.

در سال ۱۳۷۵ هجری‌شمسی، بیماری وجود این عالم و مجاهد نستوه را فراگرفت و ایشان بعد از تحمل ۳ سال بیماری و درد، در بیستم دی‌ماه ۱۳۷۸ دعوت حق را لبیک گفت و پیکرش پس از تشییع باشکوه در آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه