پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خانه » جغرافیا » محلات » محله راسته کوچه (شهید مطهری)
3699 بازدید

محله راسته کوچه (شهید مطهری)

محله راسته کوچه

راسته کوچه

راسته کوچه یا خیابان شهید مطهری در مرکز شهر قرار گرفته و از شمال به مهرانرود یا میدان چایی، از جنوب به محله میارمیار، از شرق به بازار و کوی حرم‌خانه و از مغرب به محله سنجران و کوچه‌های کم‌عرض و مساجد قدیمی مشرف شده است.

در گذشته‌هایی نه چندان دور، مرکز این محله را «دیک‏ باشی» می‌نامیدند که البته بعد از احداث خیابان جمهوری (کوروش سابق)، میدان دیک ‏باشی و بافت قدیمی آن تخریب شد و به جای آن میدان نماز احداث گردید.
راسته کوچه، محله‌ای دراز و طولانی بود که تا کنار میدان چایی و سامان میدانی (میدان کاه)، دوه‌چی بازارچاسی (بازارچه شتربان)، استانبول قاپوسی (درب استانبول) امتداد داشته است.

این محله از جمله آثار و اندیشه‌های «عباس میرزا» ـ ولیعهد فتحعلی ‏شاه ـ به شمار می‌آید که برای حمل و نقل توپ‌های عراده ‏دار احداث گردیده است و در قسمت ورودی این محله، بازارچه‏ میوه و سبزیجات از رونق خاصی برخوردار می باشد.

در سمت شرقی این محله، بازار جدید مشروطه وجود دارد که فروشندگان وسایل خانگی و اسباب‌بازی در دو طبقه مشغول کسب و کار هستند و به عنوان بورس لوازم خانگی و اسباب بازی فعالیت می کند.

این محله از بزرگترین کانون‏های ارزشمند انقلاب مشروطه بوده است به طوری که خانه مشروطه در این محل واقع شده و افرادی چون «حاج علی دوافروش» و «حاج مهدی کوزه‏ کنانی» از این محله برخاسته ‏اند که الحق جان و مال خود را وقف مبارزه بر علیه ظلم و استبداد نمودند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه