حوادث چون روزها سپری می شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » محسن کوچه‌باغی ؛ مجتهد، عارف، نویسنده، پژوهشگر
2160 بازدید

محسن کوچه‌باغی ؛ مجتهد، عارف، نویسنده، پژوهشگر

محسن کوچه‌باغی
(۲۷ شهریور ۱۳۰۵، تبریز ـ ۱۱ مرداد ۱۳۹۰، تبریز)
مجتهد، عارف، نویسنده، پژوهشگر

محسن کوچه‌باغی

میرزا محسن کوچه‌باغی به سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از کودکی به قرآن علاقمند بود و آن را به سرعت فراگرفت و بعد از تحصیل مقدمات نزد پدر، در سن ۱۱ سالگی وارد حوزه علمیه تبریز شد و به کسب علوم پرداخت و در سن ۲۳ سالگی از سوی آیت‌اله بروجردی وکالت یافت و به قول خود آیت‌اله بروجردی، کوچه‌باغی جوان‌ترین وکیل ایشان در امور دینی به حساب می‌آمد.
وی مدت ۱۰ سال در نجف‌اشرف به تحصیل علم و عرفان همت گمارد و با سرعت به حد اعلای یک انسان عالم و عابد رسید و از سوی چندین مجتهد بزرگ، اجازه اجتهاد یافت.
ایشان در سال ۱۳۴۱ هجری‌شمسی به ایران مراجعت نمود و به تدریس و تألیف مشغول شد. در تألیف و نگارش صاحب قلمی توانا و محکم بود و ده‌ها عنوان کتاب ارزشمند را به رشته تحریر درآورد که هم‌اکنون در حوزه‌های علوم دینی تدریس می‌شود.
حاشیه بر عروه‌الوثقی، البرهان علی وجود صاحب‌الزمان، بازنویسی کتاب بصائر الدرجات، و مکاسب آیت‌اله شهیدی از جمله آثار آن بزرگوار به شمار می‌رود.
کوچه‌باغی پس از عمری جهاد علمی و اعتقادی، در سال ۱۳۹۰ هجری‌شمسی دعوت حق را لبیک گفت و روح بلندش به سوی معبود پرکشید و پیکرش در میان حزن و اندوه باشکوه مردم تشییع و در قطعه صدیقین آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه