بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » مجید صباغ ایرانی ؛ شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار
3468 بازدید

مجید صباغ ایرانی ؛ شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار

مجید صباغ ایرانی
(۱۲ آذر ۱۳۱۶، تبریز ـ ۴ بهمن ۱۳۸۹، تبریز)
شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار

مجید صباغ ایرانی

مجید صباغ ایرانی متخلص به یالقیز، سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی در محله منجم متولد شد. هنوز تحصیلات مقدماتی را تمام نکرده بود که مجبور به ترک تحصیل شد و به تهران رفته و در چاپخانه مجله خواندنی‌ها به حروفچینی مشغول شد.
در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی به استخدام ارتش درآمد و همزمان به ادامه تحصیل پرداخت. پس از ۱۲ سال خدمت در ارتش، دست از کار کشید و استعفا داد و پس از مدتی در سال ۱۳۸۳ هجری‌شمسی در روزنامه عصرآزادی صاحب صفحه اختصاصی شد و اشعار و مطالب طنز خود را در ستون سوز آلان سوز ساتیرام به چاپ رساند.
از یالقیز ۳ مجموعه شعر طنز به زبان ترکی چاپ شده که با عنوان جیغان ویغان، چال ها چال، و چیغیر باغیر برای اغلب مردم آذربایجان شناخته شده است.
وی مردی تمام عیار، نوع دوست، آگاه و شجاع بود و در مهرماه ۱۳۸۴ به‌عنوان استاد و شاعر بزرگ طنز مورد تجلیل اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی قرار گرفت و سرانجام در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ دنیا را با تمام داشته‌های فانی‌اش گذاشت و به ابدیت پیوست. پیکر بی‌جان یالقیز پس از تشییع شکوهمند در آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. با سلام و عرض خسته نباشیدخدمت مسئولین محترم و زحمتکشان عرصه هنر ، در خصوص سرگذشت استاد یالقیز اگر مقدور باشد کلمه سرگردانی را در سطر پنجم حذف کنید چون شایسته یک شاعر و نویسنده نمیباشد . با تشکر و سپاس .

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه