دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » لئون آودیان ؛ گوهرشناس و موسس گالری طلا در ایران
3227 بازدید

لئون آودیان ؛ گوهرشناس و موسس گالری طلا در ایران

لئون آودیان

(۱۳۱۱ش، تبریز ـ ۱۳۹۰ش، تهران)

گوهرشناس، پایه‌گذار موسسه طلا و گالری طلا در ایران

لئون آودیان

لئون آودیان  مهر ماه ۱۳۱۱ در یک خانواده ارمنی در تبریز متولد شد. او به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، برای تحصیل و مطالعه جواهرسازی رهسپار کالیفرنیا شد و بعد از اتمام تحصیلات به تهران بازگشت.

او تنها کسی بود که به‌عنوان کارشناس خزانه جواهرات بانک مرکزی ایران در روند تحقیق کانادائی‌ها در خزانه جواهرات، همراه آنان بود و برای اولین بار طرح تخت جمشید و هخامنشی را روی طلا به کار برد.

لئون آودیان تنها کارشناسی است که برای ارزیابی جواهرات حرم امام رضا(ع) دعوت شد، و با آقای محسن حسینی که به‌عنوان کاتب همراه او بود برای شناسایی سنگهای قیمتی و جواهرات عازم مشهد شدند.

از فعالیت‌های این استاد گوهرشناس می‌توان به پایه‌گذاری موسسه طلا، پایه‌گذاری گالری طلا، کارشناسی ارشد خزانه جواهرات بانک مرکزی ایران، پایه‌گذاری موسسه مطالعاتی وان واسپوراکان در ایران، برگزاری کلاس‌های متعدد و رایگان طلا سازی و گوهر شناسی در ایران اشاره نمود.

نیم تاج یاقوت قرمز به سفارش خزانه جواهرات بانک مرکزی، تندیس ۱۸۰ سانتی‌متری عیسی مسیح و مریم مقدس ساخته شده از طلا و نقره، ساخت جواهرات و ظروف طلا برای دیپلماتهای سرشناس، پادشاهان، ملکه‌ها و هنرپیشگان مشهور بین‌المللی، و ساخت بیش از ده نیم تنه و تندیس از اساطیر ارمنی از آثار وی به شمار می‌رود.

آودیان در سال ۱۳۹۰ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه