نباید از خسته بودن خود شرمنده باشی بلکه فقط باید سعی کنی خسته آور نباشی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » قدیر گلکاریان ؛ نویسنده، مترجم، بنیانگذار انستیتو محق
3632 بازدید

قدیر گلکاریان ؛ نویسنده، مترجم، بنیانگذار انستیتو محق

قدیر گلکاریان
(۱۳۴۳ش، تبریز ـ در قید حیات)
نویسنده، مترجم، بنیانگذار انستیتو محق

قدیر گلکاریان

قدیر گلکاریان به سال ۱۳۴۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در زادگاهش، راهی کشور ترکیه شد و توانست از دانشگاه استانبول دکترای زبان و ادبیات ترکی اخذ نماید. چندی بعد موفق شد مؤسسه آموزش زبان ترکی استانبولی محق را تأسیس کند که با رشد کیفی و کمی در مدت ۱۱ سال توانست جایگاه آن را به انستیتو تغییر دهد و با نام انستیتو مطالعات بوم‌شناسی محق فعالیت خود را ادامه داده و به‌عنوان کارگزار رسمی امور دانشجویی ترکیه و نماینده انحصاری دانشگاه قاضی آنکارا در ایران فعالیت نماید.
وی با تأسیس مرکز تحقیقات علمی و فرهنگی آذربایجان و پایه‌گذاری انجمن دوستی ایران و قبرس ترک‌نشین، فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را به جامعه ترک زبانان ایران تداوم بخشید و در سال ۱۳۷۸ هجری‌شمسی نخستین سمپوزیوم بین‌المللی آذربایجان‌شناسی را در تبریز برگزار نمود.
این نویسنده و مترجم پرتلاش در سال ۱۳۶۱ هجری‌شمسی اولین کتاب خود را با عنوان سرنوشت انسان و اجتماع منتشر کرد و تاکنون بالغ بر ۲۵۰ عنوان اثر تألیفی و ترجمه از وی به چاپ رسیده است که به‌عنوان نمونه می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
فرهنگ فارسی ـ روسی دانشیار، فرهنگ ترکی استانبولی ـ انگلیسی ـ فارسی، فرهنگ دوسویه ترکی ـ فارسی و فارسی ـ ترکی استانبولی، فرهنگ ترکی استانبولی ـ فارسی جیبی دانشیار، و خودآموز آسان و مکالمات روزمره فارسی برای خارجیان.
از افتخارات گلکاریان می‌توان به جایزه بین‌المللی کتاب طلایی، جایزه اسکار فولکلور و لوح بلورین اتحادیه دانشگاههای منطقه قفقاز اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه