عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » دیرینه » قدمت تبریز از نگاه جهانگرد معروف حمداله مستوفی
3507 بازدید

قدمت تبریز از نگاه جهانگرد معروف حمداله مستوفی

قدمت تبریز ؛

تبریز یا تب ریز ، یکی از شهرهای زیبا و قدیمی ایران است که با کمال تاسف آنچه لازمه تحقیق در قدمت این شهر و معرفی آن می باشد معمول نگردیده است و اختلاف نظری که در میان مورخین روسی و امنی با نوشته های تاریخ نگاران اسلامی وجود دارد ، نشانگر قدمت این شهر و نسبت دادن بنای آن به دوره اشکانیان می باشد.

قدمت تبریز

چنانچه حمداله مستوفی۱ می گوید :

به سال ۱۷۵ هجری قمری «زبیده خاتون» همسر هاون الشید این شهر را بنا کرده است.

جغرافیای شهری، حسین شکوئی ، ص ۷۵

۱- حمدالله، یا حمد بن تاج‌الدین ابی‌بکر بن حمد بن نصر مستوفی قزوینی، نام کامل مورخ، شاعر و نویسنده قرن هشتم است. وی از خاندان مستوفیان قزوین است که مدتها متصدی حکومت آن شهر بودند. پدر حمدالله و نیز خود او با عنوان «مستوفی» در دستگاه ایلخانان خدمت می‌کردند و حمدالله خود از نزدیکان خواجه رشیدالدین فضل‌الله بود و پس از او نیز همچنان سمت خود را در کارهای دیوانی حفظ نمود.
حمدالله مستوفی متولد به سال ۶۸۰است و وفات او در سال ۷۵۰ ه‍. ق اتفاق افتاده‌است و مزارش در محله ملک‌آباد قزوین باقی است. آرامگاه او در شهر قزوین، خیابان طالقانی، خیابان ملک‌آباد سابق، کوچه مستوفی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شمارهٔ ثبت ۳۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از اماکن مورد احترام اهالی این شهر به حساب می‌آید.
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه