عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » قاسم خان تبریزی ؛ روزنامه‌نگار، وزیر پست و تلگراف، حاکم اصفهان و گیلان، شهردار تهران
3238 بازدید

قاسم خان تبریزی ؛ روزنامه‌نگار، وزیر پست و تلگراف، حاکم اصفهان و گیلان، شهردار تهران

قاسم خان تبریزی

(۱۲۵۸ش، تبریز ـ ۱۳۲۷ش، تهران)

روزنامه‌نگار، وزیر پست و تلگراف، حاکم اصفهان و گیلان، شهردار تهران

قاسم خان تبریزی

میرزا قاسم خان تبریزی معروف به صوراسرافیل، سال ۱۲۵۸ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از سنین جوانی به دربار مظفرالدین شاه راه یافت و پس از مدت کوتاهی به منشی‌گری ولیعهد منصوب شد.

در دوران مشروطیت با همکاری میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل و میرزا علی‌اکبر دهخدا به انتشار روزنامه صوراسرافیل دست زد و چندی بعد از سوی مردم تهران به نمایندگی در دوره اول مجلس شورای ملی انتخاب گردید.

وی یکی از ۳ رهبر انجمن غیبی سوسیال دموکرات تهران و عضو انجمن غیبی تبریز بود که پس از به توپ بستن مجلس و کشته شدن میرزا جهانگیر‌خان راهی اروپا شد. با مغلوب شدن آزادیخواهان بر محمدعلی شاه، به تهران بازگشت و در دوره‌های دوم و سوم نیز در مجلس کرسی خود را حفظ نمود.

قاسم‌خان در کابینه نظام‌السلطنه به‌عنوان وزیر پست و تلگراف برگزیده شد و سپس در سال ۱۳۰۲ هجری‌شمسی در اولین کابینه سردار سپه به کفالت وزارت داخلی منصوب گردید تا اینکه ۵ سال بعد مخبرالسلطنه روی کار آمد و مسئولیت وزارت پست و تلگراف را به قاسم‌خان داد.

از دیگر مسئولیتهای مهم تبریزی می‌توان به عناوینی چون؛ عضو هیئت مدیره بانک فلاحت، حاکم اصفهان و گیلان، و شهردار تهران اشاره کرد.

این دولتمرد نام‌آشنا، شخصی آزاده، پاکباز و هنرمند بود و تا زمان حیاتش همواره با مردم آذربایجان در رفت و آمد بود و علاقه خاصی به زادگاه خود و مردمانش داشت اما در سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی به دور از زادگاهش چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه