گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » فیروز حریرچی ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، رئیس انجمن زبان و ادبیات عربی
2655 بازدید

فیروز حریرچی ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، رئیس انجمن زبان و ادبیات عربی

فیروز حریرچی

(۱۳۲۰ش، تبریز ـ ۲۲ خرداد ۱۳۹۵، تهران)

ادیب، نویسنده، مترجم، رئیس انجمن زبان و ادبیات عربی

فیروز حریرچی

فیروز حریرچی در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در زادگاهش، روانه تهران شد و به انجام تحصیلات تکمیلی اهتمام ورزید. در سال ۱۳۵۴ هجری‌شمسی از دانشگاه تهران لیسانس گرفت و در بین ۶۰ شرکت کننده آزمون، رتبه نخست را کسب کرد و دکترای زبان و ادبیات عربی را با رتبه اول اخذ نمود و بلافاصله به تدریس در دانشکده ادبیات و علوم انسانی همان دانشگاه مشغول گردید.

وی نزدیک به ۷ سال ریاست انتشارات دانشگاه تهران را عهده‌دار بود و از سال ۱۳۵۹ هجری‌شمسی به مدت ۵ سال مدیریت مجتمع و مدرسه عالی علوم قضایی و اداری شهر قم را پذیرفت و چندی بعد به ریاست انجمن زبان و ادبیات عربی انتخاب شد.

حریرچی از سال ۱۳۶۷ هجری‌شمسی به عضویت فرهنگستان بین‌المللی زبان و ادبیات عربی درآمد و ضمن آن به تحقیق در متون مرتبط با زبان عربی مشغول شده، آثار بسیار ارزشمندی را تألیف و ترجمه کرد و مدتی نیز در تدوین فرهنگ معین مشارکت نمود.

این ادیب فرزانه ضمن تدریس و تحقیق، در مجامع علمی نیز حضور فعال داشت و آثار بسیار ارزشمندی را خلق کرد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موشح در ادبیات عرب، دراسه وجیزه حول اشعار هاتف، پارسیان عربی‌نویس، تصحیح اساس العربیه، ترجمه امثال سائره، دفاع از اسلام، جوهره، قانون، امثال و حکم، ام‌سلمه، البلغه، و فرهنگ اصطلاحات سیاسی (انگلیسی، عربی، فارسی) اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه