ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » فضلعلی مولوی تبریزی ؛ روحانی مبارز، نماینده علمای تبریز در جنبش مشروطه
2434 بازدید

فضلعلی مولوی تبریزی ؛ روحانی مبارز، نماینده علمای تبریز در جنبش مشروطه

فضلعلی مولوی تبریزی
(۹ مرداد ۱۲۵۰، تبریز ـ ۲۰ بهمن ۱۲۹۹، برلین)
روحانی مبارز، نماینده علمای تبریز در جنبش مشروطه

فضلعلی مولوی تبریزی

میرزا فضلعلی مولوی تبریزی سال ۱۲۵۰ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و قسمتی از فقه و اصول را در زادگاهش به اتمام رساند و در سن ۱۵ سالگی به همراه پدر راهی عتبات‌عالیات شده، به تحصیل علوم اسلامی پرداخت.
وی پس از سال‌ها تحصیل و اتمام دروس، موفق به اخذ درجه اجتهاد شد و در سال ۱۲۶۸ هجری‌شمسی به زادگاهش بازگشت و به تدریس و تألیف مشغول گردید اما با صدور فرمان مشروطیت در سال ۱۲۸۵ هجری‌شمسی و شکل‌گیری اولین مجلس شورای ملی، به‌عنوان نماینده منتخب علما از تبریز وارد مجلس شد.
مولوی یکی از روحانیون گمنام مشروطه بود که با مداقه در اقدامات و سخنرانی‌های تاثیرگذار وی می‌توان پی‌برد که فردی صاحب‌نظر و شخصیتی برجسته به شمار می‌رفت.
این روحانی اندیشمند و سیاستمدار در آرامش بخشیدن به زندگی مردم نقش قابل توجهی ایفا می‌کرد و از این رو با گروهی از نمایندگان مجلس در تضاد اخلاقی بود و مردم عامه را به خواص ترجیح می‌داد.
وی به سال ۱۲۸۸ هجری‌شمسی در جریان به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی به همرا عده‌ای از دوستانش راهی آلمان شد و سرانجام به سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی در شهر برلین درگذشت و در دیار غربت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه