آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » فریدون جم ؛ رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران و رئیس دانشکده افسری
4792 بازدید

فریدون جم ؛ رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران و رئیس دانشکده افسری

فریدون جم

(۱۲۹۳ش، تبریز ـ ۴ خرداد ۱۳۸۷، انگلستان)

رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، رئیس دانشکده افسری

فریدون جم

فریدون جم در سال ۱۲۹۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش محمود جمع معروف به مدیرالملک از دولتمردان سرشناسی بود که در اواخر حکومت قاجار وارد خدمات دولتی شد و تا دوره پهلوی اول در مسئولیتهای مهمی به خدمت مشغول گردید و سرانجام به نخست‌وزیری ایران دست یافت.

وی تحصیلات خود را در مدارس تبریز و تهران سپری کرد و ضمن ملاقات با رضاشاه، زندگی نظامی را به پیشنهاد وی آغاز نمود. در فرانسه وارد مدرسه حقوق شد و بعد از یک سال در دانشکده افسری سن‌سیر پاریس تحصیل را ادامه داد.

وقتی پدرش نخست‌وزیر بود وی را برای تعطیلات به ایران فراخواند و به عقد دختر رضاشاه درآورد و فریدون به ناچار از حضور در فرانسه بازماند. تحصیلاتش را در دانشکده افسری ایران دنبال کرد و در سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی فارغ‌التحصیل شد.

جم به همراه خاندان پهلوی در دوران تبعید در جزیره موریس و ژوهانسبورگ زندگی می‌کرد تا اینکه با مرگ رضاشاه در سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی به ایران بازگشت و به امور نظامی‌گری پرداخت. دانشگاه جنگ را در انگلستان گذراند و با درجه سرتیپی به فرماندهی دانشکده افسری انتخاب شد و آنجا را سروسامان داد.

وی به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی، اسپانیایی، ترکی و فارسی تسلط کامل داشت و سروده‌های فریدون توللی را به اسپانیایی ترجمه کرده بود.

در سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی از خدمات ارتش بازنشسته شد و اقامت لندن گرفت و سرانجام در سال ۱۳۸۷ هجری‌شمسی دور از وطن درگذشت.

برچسب ها : ,
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه