آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » فرهاد فخرالدینی ؛ موسیقیدان، رهبر ارکستر ملی ایران
2781 بازدید

فرهاد فخرالدینی ؛ موسیقیدان، رهبر ارکستر ملی ایران

فرهاد فخرالدینی
(۲۱ اسفند ۱۳۱۶، تبریز ـ در قید حیات)
موسیقیدان، رهبر ارکستر ملی ایران

فرهاد فخرالدینی

فرهاد فخرالدینی به سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش از شعرای بنام آذربایجان بود و اشعارش با تخلص محزون منتشر می‌شد.
وی از سن ۵ سالگی به آموختن موسیقی علاقه پیدا کرد و پس از اتمام دوره تحصیلات مقدماتی، در سال ۱۳۳۹ هجری‌شمسی وارد هنرستان موسیقی شد و مدت ۵ سال به فراگیری موسیقی مشغول گردید و همزمان با تحصیل، به تدریس موسیقی در هنرستان پرداخت.
هنگام حضور در هنرستان موسیقی، مسئولیت کتابخانه و صداخانه را برعهده گرفت و برنامه‌های هنری هنرستان به وی سپرده شد و پس از مدتی به عضویت شورای فنی هنرستان (هنرکده موسیقی ملی) منصوب گردید.
فخرالدینی از سال ۱۳۴۴ هجری‌شمسی همکاری خود را با رادیو ایران آغاز کرد و در ارکستر گلها به نوازندگی ویولن مشغول گردید تا اینکه با ادغام ارکسترهای رادیو، شکل‌گیری ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون اتفاق افتاد و رهبری آن از سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی به فخرالدینی سپرده شد و مدت ۶ سال ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی به خواسته خود کناره‌گیری کرد.
وی در سال ۱۳۷۷ هجری‌شمسی ارکستر موسیقی ملی را تشکیل داد و کنسرت‌های متعددی در ایران و کشورهای خارجی از جمله سوئیس، کویت و چین اجرا نمود.
این هنرمند بزرگ و موسیقیدان برجسته کشور، ضمن رهبری ارکستر، آثار ارزشمندی خلق کرده که از مهم‌ترین آنها می‌توان موسیقی متن فیلم مسافر ری، و سریال‌های امام علی(ع)، کیف انگلیسی، سربداران، روزی روزگاری، و زندگی زنده‌یاد شهریار را نام برد.

 

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه