اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » غلامرضا مردانی‌آذری ؛ پدر مدرسه‌سازی ایران
3213 بازدید

غلامرضا مردانی‌آذری ؛ پدر مدرسه‌سازی ایران

غلامرضا مردانی‌آذری
(۳ تیر ۱۳۰۵، تبریز ـ ۱۸ آذر ۱۳۸۵، تهران)
پدر مدرسه‌سازی ایران

غلامرضا مردانی‌آذر

غلامرضا مردانی‌آذری ، به سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. وی از سال ۱۳۷۶ هجری‌شمسی مدرسه‌سازی را آغاز کرد و در مدت حیات خویش، ۳۰ مدرسه با اعتبار تقریبی ۳۳۰ میلیارد ریال بنا نمود که هم‌اکنون در آنها بالغ بر ۱۲ هزار دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند.
از سال ۱۳۷۶ هجری‌شمسی به همراه دو برادر خود، اقدام به مدرسه‌سازی کرد و مدارس دخترانه را به یاد مادرش «زهرا» و مدارس پسرانه را به یاد پدرش «محمد» نامگذاری کرد. آنها در هر مدرسه اتاقی به نام اتاق مؤسس بنا کرده و در آن با دانش‌آموزان صحبت می‌کردند و در صورت نیاز مشکلات خانواده آنها را برطرف می‌نمودند.
وی در سال ۱۳۸۵ هجری‌شمسی مبلغ ۱۰ میلیارد ریال وجه نقد و معادل ۳ هزار میلیون ریال اوراق مشارکت در گاوصندوق شرکت قرار داده بود که منشی خصوصی‌اش با اطلاع از آن و به منظور تصاحب پول‌ها، تصمیم به قتل وی گرفت و بدین ترتیب با یک قاتل حرفه‌ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال قرارداد بست تا وی را به قتل برساند.
منشی نابکار روز جنایت، ایشان را تا ساعت ۵ بعدازظهر در دفتر کار معطل و شرایط را برای قتل وی مهیا ساخته بود تا اینکه پس از ورود قاتل به دفتر، ایشان را به راحتی خفه و گاو صندوق را باز کند ولی فقط مبلغ ۷۰ میلیون ریال به همراه اوراق مشارکت وجود داشت که نهایتاً با مراجعه منشی به بانک، به همراه اوراق مشارکت دستگیر و قضیه به کلی فاش گردید.
بدین ترتیب بزرگ‌ترین نیکوکار مدرسه‌ساز کشور به دنبال وسوسه منشی‌اش به قتل رسید و دفتر زندگانی سراسر خیرخواهانه‌اش بسته شد، غافل از اینکه هزاران کودک از نعمت سرپرستی چنین پدر معنوی و مرد نیکوکار بی‌‌نصیب شدند.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. اخ که من قربون خنده ات برم پدر بزرگوارم اخ که من چقدر دلتنگتم همه کسم که بی تو و بعد از تو هیچ کسم
    اقای اقایان غلامرضا مردانی آذری
    سلام و عرض ادب خوشحال میشم و لطفاً فامیلی پدر مرحوم مرا تصحیح فرمایید غلامرضا مردانی آذری صحیح است نه مردانی آذر متشکرم

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه