آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » غلامحسین بیگجه خانی ؛ استاد مسلم تار، سرپرست ارکستر رادیو تهران
4076 بازدید

غلامحسین بیگجه خانی ؛ استاد مسلم تار، سرپرست ارکستر رادیو تهران

غلامحسین بیگجه خانی

(۱۲۹۷ش، تبریز ـ ۲۴ فروردین ۱۳۶۶، تبریز)

استاد مسلم تار، سرپرست ارکستر رادیو تهران

غلامحسین بیگجه خانی

غلامحسین بیگجه خانی در سال ۱۲۹۷ هجری‌شمسی در محله سنجران متولد شد. پدرش در نواختن تار و کمانچه استاد سرشناسی به حساب می‌آمد از این رو نخستین سال‌های کودکی را با موسیقی رشد و نمو یافت و تار را جهت فراگیری انتخاب و نزد پدرش به تمرین پرداخت.

در ۱۳ سالگی پدرش را از دست داد و تار را نزد عموی خود ادامه داد و در کوتاهترین مدت، استاد کم‌نظیر موسیقی شد و با سبک و سیاق خاصی در تار غوغا می‌کرد تا اینکه به دنبال تامین معاش خانواده، مجبور شد در مجالس شب‌نشینی و عروسی‌ها شرکت کند.

وی در سن ۲۰ سالگی به طور اتفاقی با ابوالحسن‌خان اقبال‌آذر آشنا شد و همراه با محمود فرنام یک عمر در کنار وی به هنرنمایی پرداختند.

بیگجه خانی آهنگساز بود و علاوه بر شناخت موسیقی آذربایجانی، در مورد ردیف‌های موسیقی سنتی ایران نیز مطالعات گسترده‌ای داشت و با الهام از آموزه‌های درویش‌خان و نی‌داود، در صنعت موسیقی جایگاه ممتازی یافته بود.

از این استاد برجسته موسیقی، قطعات ضربی فوق‌العاده شیرین و کاملاً متفاوتی با آنچه تاکنون شنیده شده، باز مانده است.

وی در برنامه‌ای که به سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی در باغ گلستان اجرا شد با احساس تمام هنرنمایی کرد و آهنگساز بزرگ آذربایجان (جهانگیر جهانگیرف) که در جمع حضور داشت به گریه افتاد و فریاد زد: «چنین هنرمندی بی‌مانند است.»

با تأسیس رادیو تبریز، همکاری خود را بطور جدی آغاز کرد و مدت ۲۵ سال سرپرستی ارکستر شماره یک رادیو تبریز را برعهده گرفت و مدت ۴۰ سال در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران به تدریس مشغول بود تا این که در سال ۱۳۶۶هجری‌شمسی به طرز عجیبی از دنیا رفت و جسم بی‌روحش چنان به نظر می‌رسید که هنوز تار می‌نوازد.

پیکر این استاد پس از تشییع در آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه