کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خانه » مشاهیر و مفاخر » چهره های ماندگار » علی کاوه ؛ نویسنده، پژوهشگر، چهره ماندگار، استاد دانشگاههای آلمان و اتریش
4099 بازدید

علی کاوه ؛ نویسنده، پژوهشگر، چهره ماندگار، استاد دانشگاههای آلمان و اتریش

علی کاوه
(۱۳۲۶ش، تبریز ـ در قید حیات)
نویسنده، پژوهشگر، چهره ماندگار، استاد دانشگاههای آلمان و اتریش

علی کاوه

علی کاوه به سال ۱۳۲۶ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات اولیه تا اخذ لیسانس از دانشگاه تبریز، در سن ۲۰ سالگی به انگلستان رفت و ضمن تحصیل در امپریال کالج و دانشگاه لندن، طی یک فرصت استثنائی در دانشگاه ساری انگلیس نیز به فعالیت پژوهشی پرداخت و با اخذ درجه دکترا در سال ۱۳۵۳ هجری‌شمسی به ایران بازگشت.
وی مدتی در دانشگاه علم و صنعت ایران به تدریس مشغول شد سپس مجدداً به انگلستان رفت و بعد از یک دوره پژوهشی، جهت تدریس به دانشگاههای وین و آلمان پیوست.
کاوه در کنار تحصیل همواره مشغول تحقیق و پژوهش بوده و بالغ بر ۱۲۰۰ مقاله علمی و ۲۳ جلد کتاب به رشته تحریر درآورده است.
از جمله آثار تألیفی وی که به‌عنوان تحلیل‌گر برجسته سازه در دنیا شناخته شده، می‌توان کتاب‌های آنالیز پلاستیک و طراحی قاب‌ها، اجزاء محدود، اصول تئوری پایداری سازه‌ها، پایداری سازه‌ها، تئوری ماتریسی سازه‌ها، تحلیل سازه‌ها، تحلیل کامپیوتری سازه‌ها، تحلیل ماتریس سازه‌ها، جداول ثابت‌های قاب‌ها، روش المان‌های محدود، روش توزیع لحظه‌ای، روش‌های پخش ممان، و مقاومت مصالح کاربردی را نام برد.
تحلیل سازه‌ها که توسط ایشان به رشته تحریر درآمده در دوره اول کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که سال ۱۳۶۶ برگزار شد، به‌عنوان کتاب سال معرفی گردید و در سال ۱۳۷۹ نیز عنوان بهترین کتاب انگلیسی سال به کتاب وی اختصاص یافت.
همچنین این استاد برجسته در اولین دوره همایش چهره‌های ماندگار که در سال ۱۳۸۰ برگزار گردید، در رشته مهندسی عمران به‌عنوان چهره ماندگار انتخاب و معرفی گردید.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه