کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » علی وکیلی ؛ ادیب، نویسنده، پژوهشگر، رئیس اداره کمک‌های فنی یونسکو
2855 بازدید

علی وکیلی ؛ ادیب، نویسنده، پژوهشگر، رئیس اداره کمک‌های فنی یونسکو

علی وکیلی
(۲۱ آذر ۱۲۹۹، تبریز ـ در قید حیات)
ادیب، نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس، رئیس اداره کمک‌های فنی یونسکو

علی وکیلی

علی وکیلی به سال ۱۲۶۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، به تهران رفت و چندی بعد عازم فرانسه گردید و به مطالعات اقتصادی پرداخت.
زمانی که سینما سولی در سال ۱۲۷۹ هجری‌شمسی به دست کاتولیک‌ها در تبریز بنا شد، تنها ۵ سال از اختراع سینما توسط برادران لومیر می‌گذشت و این در حالی بود که اولین سینمای تهران ۲۶ سال بعد (سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی) در تهران به دست علی وکیلی تأسیس گردید که به گراند سینما شهرت یافت. ۴ سال پس از آن اولین نشریه سینمایی ایران نیز به دست وی انتشار یافت و مورد اقبال عمومی واقع گردید.
این بازرگان و تجارت‌پیشه خوش‌فکر، با استقبال عمومی از سینما، به فکر تأسیس سینمایی دیگر افتاد و سینما سپه را در تهران راه‌اندازی نمود و چندی بعد سینمای ویژه بانوان را بنیان نهاد.
وی از دوره نهم مجلس شورای ملی از طرف مردم تهران صاحب کرسی نمایندگی شد و توانست تا دور دوازدهم در مجلس حضور داشته باشد و بعد از آن نیز در دوره پانزدهم در مجلس حاضر شد تا اینکه در سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی به‌عنوان یکی از رهبران حزب دموکرات مطرح گردید و ۳ سال بعد با عنوان سناتور تهران به مجلس سنا راه یافت و توانست ۴ دوره عضویت خود را تداوم ببخشد.
وکیلی بعد از مجلس سنا، ۳ دوره ریاست اتاق بازرگانی و تجارت تهران را برعهده گرفت و همزمان مؤسسه اعتباری دانشگاه را تأسیس کرد.
درگذشت وی به سال ۱۳۴۶ هجری‌شمسی در تهران اتفاق افتاده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه