حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » علی هیئت ؛ وزیر دادگستری، رئیس عدلیه آذربایجان، مشروطه‌خواه
2966 بازدید

علی هیئت ؛ وزیر دادگستری، رئیس عدلیه آذربایجان، مشروطه‌خواه

علی هیئت
(۱۲۶۷ش، تبریز ـ ۷ فروردین ۱۳۴۵، تهران)
وزیر دادگستری، رئیس عدلیه آذربایجان، مشروطه‌خواه

علی هیئت

میرزا علی هیئت به سال ۱۲۶۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش میرزا تقی‌خان از اعیان و رجال عالی‌رتبه دربار محمدعلی میرزا (ولیعهد) بود.
وی مقدمات علوم جدید و قدیمه را در حضور معلم خصوصی و مدرسه لقمانیه تبریز فراگرفت و سپس برای تحصیل فقه و اصول راهی نجف‌اشرف شد. در حوزه چنان با ذوق و شوق به فراگیری فقه و اصول و حکمت پرداخت که در مدت کوتاهی در شمار محصلین برجسته حوزه درآمد و به مراتب عالی دست یافت.
با شروع نهضت مشروطه، به حمایت از آن پرداخت و ضمن مراجعت به ایران، میان علما و مشروطه‌خواهان وساطت نمود. چندی بعد به مصر و بیروت رفت و به تحقیق و تحصیل فلسفه و حقوق مشغول شد تا اینکه مجدداً با حضور در نجف‌اشرف به درجه اجتهاد رسید.
هیئت در دوران جنگ جهانی از سوی دولت عثمانی به ریاست اتحاد اسلام ایران دست یافت و سپس در سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی ریاست تشکیلات استیناف غرب را برعهده گرفت و چندی بعد در آذربایجان ریاست استیناف به وی محول گردید.
وی با حضور در مسند قضا، عدلیه شهر همدان را بنیان نهاد و در مدت کوتاهی جایگاه ریاست شعبه دیوان عالی کشور و سپس وزارت دادگستری در کابینه دکتر مصدق را از آن خود کرد.
این دولتمرد فقیه در نخستین روزهای سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و در آرامستان ابن‌بابویه به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه