اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » علی سهیلی ؛ چندین دوره وزیر و نخست وزیر ایران
3632 بازدید

علی سهیلی ؛ چندین دوره وزیر و نخست وزیر ایران

علی سهیلی
(۱۲۷۵ش، تبریز ـ ۱۳۳۷ش، انگلستان)
چندین دوره وزیر و نخست وزیر ایران

علی سهیلی

علی سهیلی در سال ۱۲۷۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی با خانواده راهی تهران شد و مدتی در بازار آن شهر به کار پرداخت و سپس وارد مدرسه روسی گردید و چندی بعد با تحصیل علوم سیاسی در مدرسه دارالفنون، راه را برای ورود به وزارت امور خارجه هموار نمود و ضمن ورود به وزارتخانه، زبان‌های فرانسه و انگلیسی را آموخت و ریاست اداره شرق و امور مربوط به شوروی را برعهده گرفت.
با انتخاب سیدحسن تقی‌زاده به‌عنوان وزیر طرق و شوارع در سال ۱۳۱۰ هجری‌شمسی، سهیلی با سمت معاون به وزارتخانه مذکور انتقال یافت. مدتی سکاندار استانداری کرمان بود و سپس اداره و مدیریت سفارتهای کابل، بغداد، پاریس و لندن به وی سپرده شد.
در کارنامه خدمات سهیلی چندین بار عناوین وزیر و نخست‌وزیر به چشم می‌خورد و به گفته مرحوم تقی‌زاده، سهیلی موجبات نزدیکی ایران با انگلیس‌ها بود.
این دولتمرد سرشناس در اردیبهشت ماه ۱۳۳۷، هنگام تصدی سفارت ایران در لندن، به علت ابتلا به سرطان، چشم از جهان فروبست. وی وصیت کرده بود از تشریفات صرف‌نظر شود اما از طرف مقامات ایران و انگلیس برایش تشییع جنازه مفصلی ترتیب یافت و جنازه‌اش با هواپیمای نظامی و تشریفات خاص به تهران انتقال و در مقبره ناصرالدین‌شاه واقع در عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه