ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » علی جوان ؛ فیزیکدان، مخترع اولین لیزر گازی در دنیا
5400 بازدید

علی جوان ؛ فیزیکدان، مخترع اولین لیزر گازی در دنیا

علی جوان

(۵ دی ۱۳۰۵، تبریز ـ در قید حیات)

فیزیکدان، مخترع اولین لیزر گازی در دنیا

علی جوان

علی جوان در سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، وارد دانشگاه تهران شد و چندی بعد به آمریکا مهاجرت نمود و در سال ۱۳۳۳ هجری‌شمسی از دانشگاه کلمبیا در نیویورک، دکترای فیزیک گرفت و سپس به عضویت هیئت علمی مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) درآمد.

وی شخصی شناخته شده در زمینه لیزر و کوانتوم در جهان بوده و عضویت گروه تحقیقاتی لابراتوار تلفن بل در نیوجرزی را در فهرست مسئولیتهای خود به ثبت رسانده است.

جوان در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی اصول لیزر گازی را بنیان نهاد و دو سال بعد لیزر گازی هلیوم ـ نئون را ابداع کرد. این اختراع، اولین لیزر گازی بود که به صورت مستمر کار می‌کرد و باعث توجه ویژه مجامع علمی جهان شد.

این دانشمند برجسته از میان صد نابغه در قید حیات و مطرح دنیا در رتبه ۱۲ قرار گرفته و جزو ۱۰ نابغه زنده جهان به شمار می‌رود و ابداعات ارزشمندی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تئوری میز ۳ سطحی، ابداع لیزر گازی هلیوم و نئون، انجام مکالمات تلفنی با لیزر نوری، و پمپاژ لیزرهای نوری اشاره کرد.

جراحی لیزری در بیمارستانها و همچنین تکنولوژی CD و  DVD برگرفته از لیزرگازی می‌باشد که به دست پروفسور جوان در دنیا به وقوع پیوسته است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه