ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » دفاع مقدس » سرداران شهید » علی تجلایی ؛ از فرماندهان برجسته سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس
4855 بازدید

علی تجلایی ؛ از فرماندهان برجسته سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس

علی تجلایی

(۱۳۳۸ش، تبریز ـ ۲۵ اسفند ۱۳۶۳، شرق رود دجله)

از فرماندهان برجسته سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس

علی تجلایی

علی تجلایی سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی در محله مارالان به دنیا آمد. پس از سپری کردن دوران تحصیلات و اخذ دیپلم، توسط ساواک احضار شد، چرا که از امضاء برگه عضویت حزب رستاخیز امتناع ورزیده بود.

با آغاز حرکت مردم علیه رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی، فعالیت اجتماعی خود را شروع کرد و در تمامی تظاهرات و اجتماعات مردمی علیه رژیم پهلوی حضور فعال یافت و به چاپ و پخش اعلامیه‌ها مشغول شد تا این‌که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی، به عضویت سپاه پاسداران درآمد.

تجلایی که در امر آموزش فنون رزمی مهارت زیادی کسب کرده بود، پس از مدتی به‌عنوان مربی آموزشی مشغول به کار شد. او مأموریت یافت به اتفاق چند تن راهی افغانستان شده، علیه نیروهای متجاوز شوروی، مردم مسلمان آن کشور را یاری کند. بعد از ۴ ماه آموزش فرماندهان افغانی، به علت آغاز جنگ ایران و عراق، به کشور خود بازگشت و بلافاصله راهی جبهه‌های جنوب شد و در نبردهای دهلاویه و حماسه سوسنگرد حضور یافت.

وی در سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی، به سمت معاونت آموزش‌های تخصصی سپاه و مدتی بعد به‌عنوان مسئول طرح و عملیات قرارگاه خاتم(ص) ستاد کل نیروهای مسلح منصوب گردید و سرانجام در ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ بر اثر اصابت تیر به ناحیه قلب در عملیات بدر، به شهادت رسید.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه