برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » علی اکبر انتظامی ؛ شیمیدان، پدر شیمی پلیمر ایران
4049 بازدید

علی اکبر انتظامی ؛ شیمیدان، پدر شیمی پلیمر ایران

علی اکبر انتظامی

(۳ آذر ۱۳۲۲، خوی ـ ۱۷ تیر ۱۳۹۴، تبریز)

شیمیدان، پدر شیمی پلیمر ایران

علی اکبر انتظامی

علی اکبر انتظامی به سال ۱۳۲۲ هجری‌شمسی در شهرستان خوی متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، رشته شیمی را در دانشگاه تبریز دنبال کرد و تا سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی تحصیلات خود را ادامه داد.

وی چندی بعد در پاریس به تحصیل رشته مهندسی شیمی پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی از دانشگاه لویی پاستور فرانسه دکترای تخصصی پتروشیمی و شیمی پلیمر دریافت نمود و بلافاصله به تبریز بازگشت و در دانشگاه تبریز مشغول به کار گردید.

انتظامی ضمن تحصیل، سال‌های متمادی عمر خود را صرف مطالعه و تحقیقات بسیار گسترده‌ای پیرامون موضوعاتی نظیر سنتز، تعیین خواص پلی‌تیوفن‌ها، پلی پیرول‌ها و پلی استیلن‌های رسانای الکتریسیته نمود به طوری که به‌عنوان یکی از دانشمندان برتر جهان اسلام در دنیا مطرح گردید.

این دانشمند برجسته کتاب‌های ارزشمندی با عنوان پلی‌دین‌های مزدوج، پلیمرهای رسانای الکتریسیته، و مکانیسم واکنشها در شیمی آلی به رشته تحریر درآورده است که از کتب مرجع در رشته شیمی به شمار می‌روند. علاوه بر تألیفات منتشره، بیش از یکصد مقاله علمی در نشریات داخلی و خارجی از وی انتشار یافته و بالغ بر ۸۰ مقاله در کنفرانس‌های علمی ارائه شده است.

پدر شیمی پلیمر ایران، به سال ۱۳۹۴ هجری‌شمسی به سن ۷۲ سالگی در تبریز چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه