عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » علی اصغر پتگر ؛ شاعر، نقاش، از شاگردان کمال‌الملک، اولین معلم نقاشی بانوان
4061 بازدید

علی اصغر پتگر ؛ شاعر، نقاش، از شاگردان کمال‌الملک، اولین معلم نقاشی بانوان

علی اصغر پتگر

(۱۲۹۷ش، تبریز ـ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۱، تهران)

شاعر، نقاش، از شاگردان کمال‌الملک، اولین معلم نقاشی بانوان

علی اصغر پتگر

علی اصغر برادران اکبری معروف به پتگر در سال ۱۲۹۷ هجری‌شمسی در محله گازران به‌دنیا آمد. پتگر، واژه‌ای اوستایی و به معنای تصویر می‌باشد که استاد برادران اکبری بعدها به این نام تغیر نام داده است.

از دوران کودکی به همراه برادرش، تلاش بی‌وقفه‌ای در نقاشی از خود نشان داد. این سال‌ها دوران اقتدار میرمصور ارژنگی در تبریز بود و پذیرش اصغر و برادرش در محضر استاد میرمصور، آغاز حرکتی جدی در راستای هنر به شمار می‌رفت.

وی پس از پایان یافتن دوره مدرسه هنرهای ظریفه تبریز، روانه تهران شد و در مدرسه صنایع مستظرفه، شروع به تحصیل نمود تا این‌که پس از ۴ سال، فارغ‌التحصیل شده و در کارگاه خود به فعالیت و آموزش نقاشی پرداخت.

کارگاه پتگر در خیابان نادری، اولین آموزشگاه نقاشی در تهران بود و از این رو باعث گردید جوانان بیشتری که علاقمند به فراگیری نقاشی بودند، جذب شوند.

این کارگاه در مدت کوتاهی به محفل و مرکز گرهم‌آیی و رفت و آمد هنرمندان، نویسندگان و شعرا تبدیل گردید و بزرگانی همچون استاد شهریار، صادق چوبک، بزرگ علوی، نیما یوشیج، و صادق هدایت به دیدار وی می‌آمدند.

استاد پتگر سرانجام به سال ۱۳۷۱ هجری‌شمسی در سن ۷۴ سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. با درود و عرض ادب و سپاس از توجه شما به هنرمندان. من شهرزاد، فرزند کوچک استاد علی اصغر پتگر هستم و بیوگرافی پدر را که در این پیج مطالعه میکردم لازم دانستم این مطلب را تذکر بدهم که پدر در تهران دار فانی را وداع گفت . ممنون میشم این نکته را اصلاح بفرمایید. با سپاس

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه