عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » علی‌نقی گنجـه‌ای ؛ بازرگان، مشروطه‌‌خواه، نماینده مجلس شورای ملی
2489 بازدید

علی‌نقی گنجـه‌ای ؛ بازرگان، مشروطه‌‌خواه، نماینده مجلس شورای ملی

علی‌نقی گنجـه‌ای
(۱۲۵۱ش، تبریز ـ ۱۲ مهر ۱۳۰۸، تهران)
بازرگان، مشروطه‌‌خواه، نماینده مجلس شورای ملی

علی‌نقی گنجـه‌ای

میرزا علی‌نقی گنجه‌ای به سال ۱۲۵۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. اجداد او اهل گنجه بودند اما پس از تسلط روس‌ها به قفقاز، جلای وطن نموده و در تبریز ساکن شد و به شغل زمین‌داری و تجارت پرداخت.
میرزا علینقی پس از رسیدن به سن رشد و انجام تحصیلات مقدماتی، در حجره پدرش به کار مشغول شد و پس از این‌که فوت و فن تجارت را فراگرفت، خود شخصاً تجارتخانه‌ای دایر نمود و ضمن آن به نهضت مشروطیت پیوسته، در زمره آزادی‌خواهان قرار گرفت.
گنجه‌ای پس از استقرار مشروطیت، به حزب دموکرات پیوست و از سران آن حزب در آذربایجان شد و تدریجاً به شیخ محمد خیابانی نزدیک گردید و در نهضتی که با زعامت شیخ در آذربایجان برپا شد، از هیچگونه مساعدت مالی و فکری دریغ نکرد.
پس از قیام شیخ محمد در تبریز که منجر به شهادت وی شد، میرزا علینقی نیز از مجازات مصون نماند. خانه او را غارت کردند و چندی نیز در زندان به‌سر برد ولی چون محبوبیت خاصی در بین مردم تبریز داشت از او رفع اتهام گردید و به شغل خود ادامه داد.
در دوره هفتم مجلس شورای ملی از سوی مردم تبریز به نمایندگی برگزیده شد و حدود یک سال وکیل مجلس بود تا این‌که در مهرماه ۱۳۰۸ موقع عبور از خیابان پهلوی تهران و به علت شرارت اسب‌های درشکه‌اش، به بیرون از درشکه پرتاب شده و به شدت زخمی گردید. به دلیل شدت جراحات، پس از ۳ ساعت درگذشت و در ابن بابویه به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه