امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » علی‌اصغر مدرس ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، حقوقدان، نماینده مجلس شورای ملی
3038 بازدید

علی‌اصغر مدرس ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، حقوقدان، نماینده مجلس شورای ملی

علی‌اصغر مدرس
(۱۲۹۱ش، تبریز ـ ۲۶ مرداد ۱۳۸۶، تبریز)
ادیب، نویسنده، مترجم، حقوقدان، نماینده مجلس شورای ملی

علی‌اصغر مدرس

علی‌اصغر مدرس، سال ۱۲۹۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. به دلیل وجود خصوصیات و فضایل علمی و معنوی، در سنین جوانی آنچنان به شهرت رسید که در دوره هفدهم مجلس شورای ملی از طرف مردم تبریز به نمایندگی انتخاب شده وارد مجلس گردید و در مبارزات ایران علیه استعمار انگلیس نقش قابل توجهی در مجلس ایفا نمود و از سوی هیئت وزیران به عضویت شورای‌عالی شرکت ملی نفت ایران برگزیده شد.
مدرس در طول زندگی خود خدمات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی قابل توجهی انجام داد که تألیف کتب، رسالات و مقالات متعدد وی گواه این ادعاست. بخشی از کتاب‌های به یادگار مانده از ایشان عبارتند از: حقوق فطری یا بانی حقوق بشر، احوال اجتماعی عرب قبل از اسلام، و عقل از دیدگاههای مختلف.
همچنین دهها عنوان مقاله به قلم توانمند وی به رشته تحریر درآمده است که مقاله فطرت و آزادی ایشان از پژوهش‌های ارزنده در حوزه علوم انسانی به حساب می‌آید که با نگاهی ژرف به مقوله آزادی و فطرت انسان به تحلیل این موضوع پرداخته است.
مدرس به‌عنوان یکی از مشاهیر حقوقدانان و معتمدان آذربایجان در تبریز منشاء آثار خیر فراوانی بود و مدتی نیز ریاست جمعیت مبارزه با جذام آذربایجان را برعهده داشت.
این ادیب و حقوقدان برجسته به سال ۱۳۸۶ هجری‌شمسی در زادگاهش چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه