ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » علی‌اصغر شعردوست ؛ زبان‌شناس، ادیب، نویسنده، پژوهشگر
3941 بازدید

علی‌اصغر شعردوست ؛ زبان‌شناس، ادیب، نویسنده، پژوهشگر

علی‌اصغر شعردوست
(۱۵ فروردین ۱۳۴۱، تبریز ـ در قید حیات)
زبان‌شناس، ادیب، نویسنده، پژوهشگر

علی‌اصغر شعردوست

علی‌اصغر شعردوست به سال ۱۳۴۱ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات خود را در زادگاهش آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۹ هجری‌شمسی از آکادمی علوم آذربایجان، دکترای زبان‌شناسی اخذ نمود.
با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ارگانهای متعددی به فعالیت پرداخت و سرانجام ریاست شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی ایران را برعهده گرفت.
بخشی از مسئولیت‌های مهم ایشان در سال‌های گذشته به قرار زیر بوده است:
ریاست رادیو تبریز، مدیرعامل انتشارات بین‌المللی الهدی، مدیرعامل انتشارات سروش، دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی، عضو هیئت امناء بنیاد ایران‌شناسی، عضو هیئت امناء کتابخانه‌های عمومی ایران، مؤسس و مدیر مسئول روزنامه جام‌جم، مؤسس و دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، مؤسس اداره‌کل فرهنگی آسیای مرکزی و قفقاز، سفیر و نماینده تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، و مؤسس و دبیرکل انجمن دوستی ایران و آذربایجان.
دکتر شعردوست در کنار مسئولیت‌های مهم اجرایی در حوزه‌های اجتماعی، به موضوع کتاب نیز دید خاصی دارد و همواره در حال خلق آثار فاخر در قالب تألیف و ترجمه است. در دوران حضور در تاجیکستان نیز کتاب‌های بسیاری توسی انتشار یافت که این حرکت در نوع خود بی‌نظیر بود. از میان نزدیک به ۳۰۰ عنوان اثر خلق شده به دست این ادیب و زبان‌شناس پرتلاش، به‌عنوان نمونه می‌توان آثار زیر را برشمرد:
تصحیح و چاپ دیوان شهریار (۲جلد)، یادگار روزگار (۲جلد)، شهریار و شعر ترکی، تصحیح و مقدمه دیوان کمال خجندی، در مکتب شاعران آذربایجان، نقش ایام، شعر معاصر ایران، یادنامه شهید محراب آیت‌اله سید اسداله مدنی، نغمه‌های سپیده‌دمان، اوراق ناسوخته، و امام حسین قیامی.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه