تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » علاء‌الدین ملماسی ؛ زبان‌شناس، شیمیدان، مدرس، مترجم، پژوهشگر، شاعر، عکاس
3240 بازدید

علاء‌الدین ملماسی ؛ زبان‌شناس، شیمیدان، مدرس، مترجم، پژوهشگر، شاعر، عکاس

علاء‌الدین ملمـاسی
(۱۸ دی ۱۳۳۰، تبریز ـ ۴ تیر ۱۳۹۰، شیراز)
زبان‌شناس، شیمیدان، مدرس، مترجم، پژوهشگر، شاعر، عکاس

علاء‌الدین ملماسی

علاء‌الدین ملماسی به سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پدرش محمود ملماسی ـ خوشنویس، ادیب و شاعر بنام، متخلص به آزرم تبریزی (۱۲۹۶ش، تبریز ـ ۲ تیر ۱۳۷۰، تبریز) ـ بود و فرزندش نیز افتخار آفرینی وی را تداوم بخشید. پس از تحصیل مقدمات در رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل گردید. از ۱۳ سالگی با عکاسی آشنا شد و از سال ۱۳۴۷ هجری‌شمسی به طور مستمر و علمی در زمینه عکاسی فعالیت خود را ادامه داد و بدین ترتیب شیمی عکاسی، بخش عمده توجه او را به خود جلب نمود تا اینکه موفق به ابداع روشی جهت طراحی بر روی کاغذ عکاسی با استفاده از مواد شیمیائی شد.
ملماسی در نوشتن خط نیز صاحب‌نظر بود و خطوط نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث و نسخ را به خوبی می‌نوشت.
وی در کنار عکاسی، تحقیقات دامنه‌داری در اکثر رشته‌های علمی و هنری مانند موسیقی، خطاطی، فیزیک، نجوم، تاریخ، باستان‌شناسی، زبان‌شناسی و باغبانی داشت و تألیفات و ترجمه‌های متعددی در عکاسی، زبان انگلیسی، فرهنگ عامه و صنایع دستی خلق نمود.
تأسیس انجمن عکاسی استان آذربایجان‌شرقی به همراه چند تن از عکاسان تبریز از خدمات شاخص و ارزشمند ملماسی به شمار می‌رود.
این استاد برجسته پس از ۶۰ سال تلاش در حوزه‌های علمی مختلف، بر اثر سانحه رانندگی در بلوار دکتر چمران شیراز دار فانی را وداع گفت و پس از انتقال پیکرش به تبریز، در قطعه هنرمندان آرامستان وادی‌رحمت تبریز به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه