تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » عبدالصمدخان ممتازالسلطنه ؛ سیاستمدار، وزیرمختار و سفیر ایران
2175 بازدید

عبدالصمدخان ممتازالسلطنه ؛ سیاستمدار، وزیرمختار و سفیر ایران

عبدالصمدخان ممتازالسلطنه
(۱۲۴۸ش، تبریز ـ ۱۳۳۳ش، پاریس)
سیاستمدار، وزیرمختار و سفیر ایران

عبدالصمدخان ممتازالسلطنه

عبدالصمدخان ملقب به ممتازالسلطنه در سال ۱۲۴۸ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پدرش علی‌اکبرخان مکرم‌السلطنه و برادرش اسماعیل‌خان ممتازالدوله از رجال نامدار دوره قاجار به شمار می‌رفتند.
ایران تنها کشور مسلمانی بود که در سال ۱۹۰۶ میلادی (۱۲۸۵ هجری‌شمسی) اجازه حضور در کنفرانس صلیب‌سرخ برگزار شده در ژنو را یافته بود و چنانکه از اسناد برمی‌آید در برابر ممالک غربی و دولت‌های مسیحی از منافع مسلمانان جهان با جدیت و قدرت تمام دفاع نمود به گونه‌ای که عبدالصمدخان تعجب همگان را در سالن کنفرانس برانگیخت.
وی طی نطقی قدرتمند و نافذ در کنفرانس، دول مسیحی و غیرمسلمان را متقاعد ساخت تا نسبت به انتخاب علامت هلال سرخ به‌عنوان پرچم امدادرسانی کشورهای مسلمان موافقت نموده و آن را به تصویب برسانند.
این اقدام جسورانه که در آن برهه از زمان و در حضور سیاستمداران دولت‌های غیراسلامی اتفاق می‌افتاد، اهمیت ایران و به طبع آن ممتازالسلطنه را به اثبات می‌رساند که باعث شد سفیرکبیر دولت عثمانی با حضور در ایران رسماً از وی تقدیر بعمل آورد. از طرفی به واسطه جسارت و اقدام ارزنده‌ای که عبدالصمدخان انجام داد، به عضویت کمیسیون تدوین اساسنامه جدید و نهایی کنفرانس ژنو درآمد.
این دولتمرد بزرگ به سال ۱۳۳۳ هجری‌شمسی در پاریس چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه