دانشگاه تمام استعدادهای افراد از جمله بی استعدادی آن ها را آشکار می کند.(آنتوان چخوف)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » عباس قره‌باغی ؛ وزیر کشور، فرمانده ژاندارمری کل کشور
2775 بازدید

عباس قره‌باغی ؛ وزیر کشور، فرمانده ژاندارمری کل کشور

عباس قره‌باغی
(۱۰ آبان ۱۲۹۷، تبریز ـ ۲۲ مهر ۱۳۷۹، پاریس)
وزیر کشور، فرمانده ژاندارمری کل کشور

عباس قره‌باغی

عباس قره‌باغی به سال ۱۲۹۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از انجام تحصیلات مقدماتی وارد مدرسه رشدیه شد و ۴ کلاس را در آن به تحصیل پرداخت. از کلاس پنجم وارد مدرسه نظام در تبریز شد که نهایتاً در سال ۱۳۱۵ هجری‌شمسی دیپلم گرفت و وارد دانشکده افسری تهران گردید. در دوره دانشکده جزو ۳۰ نفر دانشجویانی بود که در دسته ولیعهد قرار داشتند و ضمن آن به‌عنوان منشی ولیعهد شروع به کار نمود.
سال ۱۳۲۱ هجری‌شمسی بود که به گارد سلطنتی انتقال یافت و در دانشکده حقوق و علوم سیاسی نام‌نویسی کرد و دوره دانشکده مزبور را در مدت ۲ سال ظه اتمام رساند و سپس راهی فرانسه شد و ضمن ادامه تحصیلات توانست دکترای حقوق بین‌المللی عمومی دریافت نماید. چندی بعد به ایران بازگشت و دوره دانشگاه جنگ را نیز سپری نمود.
قره‌باغی مشاغل مهمی داشت که از جمله آن می‌توان به فرماندهی تیپ، فرماندهی دانشگاه نظامی، فرماندهی لشکر گارد سلطنتی، و رئیس ستاد نیروی زمینی اشاره کرد.
وی به سال ۱۳۵۳ هجری‌شمسی ریاست ژندارمری کل کشور را برعهده گرفت و سرانجام در کابینه شریف امامی به سمت وزیر کشور منصوب گردید که در دولت ازهاری نیز تداوم داشت تا اینکه با پیروزی انتقلاب شکوهمند اسلامی از ایران خارج شد و سرانجام در سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی در پاریس درگذشت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه