خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » عباس علوی ؛ از بانیان پزشکی هسته‌ای، رئیس بخش پزشکی هسته‌ای دانشگاه پنسیلوانیا
3960 بازدید

عباس علوی ؛ از بانیان پزشکی هسته‌ای، رئیس بخش پزشکی هسته‌ای دانشگاه پنسیلوانیا

عباس علوی
(۲۴ اسفند ۱۳۱۶، تبریز ـ در قید حیات)
از بانیان پزشکی هسته‌ای، رئیس بخش پزشکی هسته‌ای دانشگاه پنسیلوانیا

عباس علوی

عباس علوی در آخرین روزهای سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش به تهران رفت و در دانشگاه علوم پزشکی تهران به تحصیل پرداخت. چندی بعد راهی آمریکا گردید و همزمان بورد طب داخلی و بورد پزشکی هسته‌ای را دریافت نمود و سپس موفق شد فلوشیپ پزشکی هسته‌ای و فلوشیپ خون‌شناسی را از دانشگاه پنسلوانیا اخذ نماید.
وی ضمن تحصیل دوره‌های متعدد پزشکی، در بیمارستان‌های آمریکا مشغول به کار شد و همزمان در دانشکده پزشکی پنسیلوانیا به تدریس پرداخت و پس از مدتی ریاست بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا را برعهده گرفت.
از مسئولیت‌های مهم این دانشمند برجسته می‌توان ریاست مرکز پرتونگاری پوزیترون، عضویت برجسته گروه تحقیقاتی فدراسیون جهانی علوم اعصاب، عضویت انجمن پزشکی هسته‌ای اتریش، عضویت انجمن سرطان آمریکا و عضویت بنیاد تحقیقات سلامت دانشگاه علوم فیلادلفیا را برشمرد.
پروفسور علوی در سال ۱۹۹۹ میلادی به‌عنوان پزشک برتر آمریکا شناخته شد و در سال ۲۰۰۶ میلادی به‌عنوان استاد برجسته کالج پزشکی هسته‌ای در آمریکا انتخاب و معرفی گردید.
۱۴ عنوان کتاب و بالغ بر ۵۰۰ مقاله علمی به زبان انگلیسی در کارنامه فعالیت‌های فرهنگی خود دارد و به همراه همسرش جین برادلی ـ سرطان‌شناس برجسته آمریکایی الاصل ـ یک بنیاد آموزشی و تحقیقاتی ایجاد و جایزه برتر علوی و برادلی در رشته سرطان‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا را پایه‌گذاری نموده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه