حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » عباس رسام ارژنگی ؛ از نقاشان بزرگ ایران، بنیانگذار اولین مدرسه صنایع مستظرفه در تبریز
3866 بازدید

عباس رسام ارژنگی ؛ از نقاشان بزرگ ایران، بنیانگذار اولین مدرسه صنایع مستظرفه در تبریز

عباس رسام ارژنگی
(۱۲۷۱ش، تبریز ـ ۳ مرداد ۱۳۵۴، نامشخص)
از نقاشان بزرگ ایران، بنیانگذار اولین مدرسه صنایع مستظرفه در تبریز

عباس رسام ارژنگی

عباس رسام ارژنگی در سال ۱۲۷۱ هجری‌شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. ابتدا در مکتب‌خانه و سپس در مدارس جدید رشدیه و پرورش، به تحصیل پرداخت.
در ۱۸ سالگی به قصد آموزش نقاشی به شهر تفلیس رفت و پس از پایان دوره نقاشی در آن شهر، به آکادمی نقاشی مسکو رفت و بعد از اخذ درجه لیسانس به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ استخدام شد. در سال ۱۳۰۹ هجری‌شمسی ضمن شرکت در نمایشگاه بلژیک، ۱۷ قطعه از کارهای نقاشی وی در نمایشگاه شهر آنورس، برنده نشان زر و دیپلم افتخار شد.
وی در سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی، اولین هنرستان صنایع مستظرفه را در شهر تبریز بنیان نهاد و در مدت ۵ سال مدیریت این هنرستان، شاگردان زیادی در رشته‌های گوناگون تربیت کرد و برای نخستین بار در سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی، اقدام به طراحی و چاپ الگوهای نقاشی، برای آموزش نقاشی به دانش‌آموزان نمود.
رسام یکی از پرکارترین هنرمندان ایران بود که نزدیک به ۲ هزار اثر هنری در شیوه‌های گوناگون به‌صورت تابلوهای رنگ‌وروغن، آب‌ورنگ، مینیاتور، پیکره و تندیس از وی به یادگار مانده است.
پرده‌های بزرگ تاریخی همچون نادر در راه هندوستان، نبرد یعقوب با سپاه خلیفه عباسی، کورش بزرگ، بهرام گور، و نبرد رستم و سهراب از جمله آثار ارزنده این استاد توانگر نقاشی به شمار می‌روند.
رسام ارژنگی به سال ۱۳۵۴ هجری‌شمسی در سن ۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. بسیار عالی

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه