سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » عباسقلی واعظ چرندابی ؛ خطیب نام‌آشنای آذربایجان، مؤسس مدرسه ارشاد
2418 بازدید

عباسقلی واعظ چرندابی ؛ خطیب نام‌آشنای آذربایجان، مؤسس مدرسه ارشاد

عباسقلی واعظ چرندابی
(۱۲۷۶ش، تبریز ـ ۲۴ اسفند ۱۳۴۵، تبریز)
خطیب نام‌آشنای آذربایجان، مؤسس مدرسه ارشاد

عباسقلی واعظ چرندابی

میرزا عباسقلی صادق‌پور وجدی معروف به واعظ چرندابی سال ۱۲۷۶ هجری‌شمسی در محله چرنداب متولد شد. پس از طی دوره طفولیت به فراگیری علوم دینی پرداخت و در سن ۱۶ سالگی با پدرش به سفر حج مشرف شد و بعد از بازگشت، تحصیلات خود را ادامه داده و سطوح مختلف را نزد اساتید برجسته فراگرفت.
در کنار درس و بحث به تدریس علوم حوزوی مشغول شد و در سن ۲۱ سالگی مدرسه ارشاد را به سبک جدید در محله راسته کوچه تأسیس نمود و مورد تجلیل اصحاب فرهنگی شهر قرار گرفت. همچنین از روزهای نخست طلبگی خود به فکر تشکیل کتابخانه شخصی افتاد و توانست با تلاش فراوان کتابخانه باعظمتی ایجاد کند که در نوع خود بی‌نظیر بود و بالغ بر ۱۰ هزار جلد کتاب داشت.
صادق‌پور از سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی وارد دنیای خطابه شد و در مدت کوتاهی استعداد خود را ثابت نمود به طوری که در اغلب مجالس مهم شهر به سخنرانی می‌پرداخت.
اندیشه پویای وی در تألیف و تدوین کتاب‌های ارزشمند باعث گردید در عرصه‌های مختلف علمی با بسیاری از اندیشمندان بزرگ اسلامی ارتباط برقرار سازد. از آثار مهم وی می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
شرح نهج‌البلاغه (۴جلد)، مقدمه و تعلیقه بر عظمت حسین‌بن‌علی(ع)، زندگانی محمد(ص)، مقدمه و تعلیقه بر اسلام و هیئت، تعلیقه بر رساله ذوالقرنین سدیاجوج و ماجوج، و ترجمه تاریخ قرآن کریم.
واعظ نام‌آشنا، آخرین روزهای سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی در تبریز چشم از جهان فروبست و پس از تشییع باشکوه در آرامستان امامیه به خاک سپرده شد.

جهت مطالعه مطلبی دیگر در این خصوص روی لینک مقابل کلیک کنید. واعظ چرندابی

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه