هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » صمد سرداری‌نیا ؛ نویسنده، پژوهشگر، تاریخ‌نگار معاصر آذربایجان
2869 بازدید

صمد سرداری‌نیا ؛ نویسنده، پژوهشگر، تاریخ‌نگار معاصر آذربایجان

صمد سرداری‌نیا
(۲۱ اردیبهشت ۱۳۲۶، تبریز ـ ۲۲ فروردین ۱۳۸۷، تبریز)
نویسنده، پژوهشگر، تاریخ‌نگار معاصر آذربایجان

صمد سرداری‌نیا

صمد سرداری‌نیا به سال ۱۳۲۶ هجری‌شمسی در محله امیره‌قز به‌دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه، در سن ۲۰ سالگی وارد دانشگاه تبریز شد و در مقطع کارشناسی تاریخ به تحصیل پرداخت.
همزمان با استخدام در صدا و سیما، به تحصیل در رشته حقوق قضائی دانشگاه تهران مشغول شد و در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی فارغ‌التحصیل گردید.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در مطبوعات به ارائه مقالات علمی در زمینه تاریخ معاصر آذربایجان پرداخت و از آغاز انتشار ماهنامه وارلیق، یکی از اعضای اصلی هیأت تحریریه آن بود و در حوزه تاریخ معاصر، پژوهش‌های قابل توجهی انجام داد و به همین مناسبت در سال ۱۳۸۲ هجری‌شمسی، از طرف دانشگاه ملی باکو، دکترای افتخاری دریافت کرد.
از این استاد گرانمایه کتاب‌های ارزشمندی برجای مانده که از مهم‌ترین آنها می‌توان آثار زیر را برشمرد:
مشاهیر آذربایجان(۲جلد)، سیری در تاریخ آذربایجان، تبریز شهر اولین‌ها، تبریز مهد صنعت چاپ در ایران، قره‌باغ در گذرگاه تاریخ، قتل عام مسلمانان در دو سوی ارس، دارالفنون تبریز، باکو شهر نفت و موسیقی، جنگ قره‌باغ، نقش‌ مرکز غیبی‌ تبریز در انقلاب‌ مشروطیت‌ ایران، علی‌ میسیو رهبر مرکز غیبی‌ تبریز، باقرخان‌ سالار ملی، ملانصرالدین در تبریز، تاریخچه تئاتر آذربایجان، تاریخ روزنامه و مجله‌های آذربایجان، و ایروان یک ولایت مسلمان‌نشین بود.
سرداری‌نیا چند ماه آخر عمر خود از عارضه معده رنج برد و سرانجام در آغازین روزهای سال ۱۳۸۷ هجری‌شمسی دار فانی را وداع گفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه