کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خانه » هنر » فرش » تبریز ؛ شهر جهانی بافت فرش
3229 بازدید

تبریز ؛ شهر جهانی بافت فرش

شهر جهانی بافت فرش

لوح اهدایی معرفی تبریز به عنوان « شهر جهانی بافت فرش » از طرف شورای جهانی صنایع دستی دیروز در بازار قدیمی این شهر با حضور رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی رونمایی شد.‏

‏«غدا حیجاوی قدومی» رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در حاشیه این مراسم گفت: با ارزیابی‌های انجام گرفته و در نظر گرفتن شاخص‌های مختلف مانند مشارکت‌های دولتی و شرایط مناسب برای بافت فرش، تبریز به عنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب و معرفی شد.‏وی اظهارداشت: تخصص در تولید و فروش فرش و کیفیت بالای فرش تبریز آن را مشهور جهان کرده است.‏

حیجاوی قدومی افزود: قدمت فرش تبریز و زیبایی آن دیگر ویژگی است که کمتر در دیگر فرش‌های مشابه در دنیا وجود دارد.‏

رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و استاندار آذربایجان شرقی پس از بازدید از بازار فرش تبریز و تیمچه مظفریه این بازار، از لوح تبریز شهر جهانی بافت فرش رونمایی کردند.‏مراسم معرفی و اعطای اعتبارنامه شهر جهانی فرش تبریز هم برگزار شد.‏

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه فرش تبریز برند نخست فرش در دنیاست، گفت: هرچند دیگر کشورها از فرش تبریز کپی‌برداری می‌کنند، اما بازهم فرش تبریز در دنیا حرف اول را می‌زند.

مسعود سلطانی‌فر در مراسم «تبریز، شهر جهانی بافت فرش» اظهار کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند فرش ایران را تولید کند و از دیرباز فرش در اشتغال، صادرات و معیشت مردم آذربایجان‌شرقی و ایران موثر بوده است.

وی با اشاره به ثبت تبریز به عنوان شهرجهانی فرش دست‌باف اعلام کرد: با این انتخاب، فرش تبریز حرف اول را در دنیا خواهد زد و هنرمندان تبریزی که خالق آثار کم‌نظیری در صنعت فرش بوده‌اند، از این پس حضور پررنگ‌تری در بازارهای جهانی خواهند داشت.

سلطانی‌فر درباره تأثیر ثبت تبریز به عنوان شهرجهانی فرش دست‌باف بر توسعه صنعت توریسم منطقه بیان کرد: پیش از این تبریز و آذربایجان یکی از مقاصد گردشگران بود و بعد از این انتخاب نیز صنعت توریسم این منطقه رونق بیشتری می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه با اجرای برجام کشور وارد شرایط سیاسی جدیدی خواهد شد، گفت: با تدبیر رهبر معظم انقلاب و مدیریت رییس جمهور، حقوق هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شد و بر این اساس پایه‌های تحریم آماده فروریختن است.

وی اضافه کرد: اجرای برجام بر توسعه اقتصادی کشور تأثیر خواهد گذاشت و فرصت جدیدی برای پیشرفت و توسعه در زمینه‌های مختلف برای کشور فراهم می‌کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: انتخاب تبریز نیز بر اساس بهبود همین تعاملات و همکاری‌ها با سازمان‌های بین‌المللی است.

وی ادامه داد: با افزایش صادرات و فعالیت‌های مرتبط با حوزه فرش در اثر این همکاری‌های بین‌المللی، اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، محقق می‌شود.

سلطانی‌فر در رابطه با احداث موزه تخصصی فرش در تبریز، تاکید کرد : موزه فرش تبریز را باید حداکثر تا هفته دولت سال آینده آماده کنیم.

وی تأکید کرد: قالی‌بافان، طراحان، نقشه‌کشان، تولیدکنندگان مواد اولیه و تجار فرش تبریز با کسب این افتخار باید برای خود رسالت بزرگی برای توسعه این هنر صنعت قائل شوند.

مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه