هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » سید یحیی عدل ؛ پدر علم نوین جراحی ایران
3291 بازدید

سید یحیی عدل ؛ پدر علم نوین جراحی ایران

سید یحیی عدل
(۱۲۸۷ش، تبریز ـ ۱۳۸۱ش، تهران)
پدر علم نوین جراحی ایران

یحیی عدل

سید یحیی عدل طباطبائی به سال ۱۲۸۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. بعد از طی مدارس ابتدایی و متوسطه در ایران و گرفتن دیپلم فلسفه و ریاضی، راهی پاریس شده در رشته پزشکی به تحصیل پرداخت. پس از ۸ سال با دریافت دکترا و تخصص در جراحی عمومی، در بیمارستان‌های فرانسه به‌کار پرداخت و در سن ۳۰ سالگی، موفق به اخذ درجه پروفسوری از دانشکده پزشکی دانشگاه پاریس گردید و به ایران بازگشت.
وی پس از مراجعت به ایران، در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و چندی بعد ریاست بخش جراحی بیمارستان دولتی ابن‌سینا را برعهده گرفت. در مدت زمان کوتاهی به علت انجام اعمال جراحی‌های متعدد و مهم، شهرت فراوانی یافت و از این رو او را جراح معجزه‌گر نامیدند.
عدل با سپردن تیغ جراحی به‌دست شاگردانش، ده‌ها جراح شایسته تربیت نمود به طوری که مکتب جراحی عدل به‌سرعت شکوفا گردید و بدین ترتیب پروفسور عدل، به‌عنوان پدر جراحی ایران و بانی انجمن پزشکی ایران شناخته شد.
وی در طی ۶۰ سال جراحی، بیش از ۶۰ هزار عمل جراحی انجام داده بود و بی‌شک جراحی نوین و پیشرفت آن مرهون خدمات این ابرمرد تاریخ جراحی ایران می‌باشد.
پروفسور عدل به لحاظ ویژگی اخلاقی و علمی در جامعه پزشکی، همتایی نداشت و بسیاری از اساتید بزرگ امروز که به نوعی حکم پیشکسوت را در در دانشگاه‌های علوم پزشکی دارند، افتخار می‌کنند که روزی شاگرد پروفسور عدل بوده‌اند.
پدر علم نوین جراحی ایران به سال ۱۳۸۱ هجری‌شمسی، در سن ۹۴ سالگی چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه