هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید هادی خسروشاهی ؛ مجتهد، نویسنده، مترجم، پژوهشگر
3077 بازدید

سید هادی خسروشاهی ؛ مجتهد، نویسنده، مترجم، پژوهشگر

سید هادی خسروشاهی

(۱۸ مهر ۱۳۱۷، تبریز ـ ۸ اسفند ۱۳۹۸، تهران)

مجتهد، نویسنده، مترجم، پژوهشگر

سید هادی خسروشاهی

سید هادی خسروشاهی به سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی در خاندان معظم خسروشاهی با ۳۰۰ سال سابقه علم و فقاهت به دنیا آمد. پدرش آیت‌اله سید مرتضی از علمای بزرگ آذربایجان بود و در میان مردم جایگاه خاصی داشت.

وی در سنین کودکی نزد پدر بزرگوارش پرورش یافت و با پایان یافتن تحصیلات مقدماتی، در سن ۱۶ سالگی عازم شهر مقدس قم شد و سال‌ها به تحصیل پرداخت. پس از چندی در حوزه‌های علمیه مشهد مقدس و نجف‌اشرف نیز تحصیلاتش را دنبال کرد تا به درجه اجتهاد و اجازه نقل حدیث از علمای بزرگ دست یافت و ضمن آن به زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، عربی و ترکی استانبولی نیز تسلط کامل یافت.

خسروشاهی بیش از ۸۰ عنوان کتاب به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده که برخی بیش از ۳۰ نوبت تجدید چاپ شده و همزمان با آن صدها مقاله ارزشمند از وی در نشریات معتبر جهان به چاپ رسیده است. بخش دیگری از کارهای فرهنگی وی، همکاری در بیش از ۱۲۰ عنوان کتاب می‌باشد که در قالب مقدمه، اشراف، نظارت و توشیح در آنها به ایفای نقش پرداخته است.

سید هادی سال‌ها نماینده امام خمینی(ره) در کشورهای انگلستان، آلمان، سوئیس، ایتالیا، لبنان، ترکیه، قطر، سوریه، عربستان، الجزایر، مصر و پاکستان بود و در مسئله تقریب مذاهب اسلامی با نیم قرن سابقه، از پیشگامان این حرکت به شمار می‌رود. همچنین مرکز بررسی‌های اسلامی قم و مرکز فرهنگی اسلامی اروپا در ایتالیا از تأسیسات وی به  شمار می‌رود.

از مهم‌ترین آثار این استاد برجسته می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

مجموعه آثار استاد علامه طباطبایی (۲۴جلد)، حرکتهای اسلامی معاصر (۲۰جلد)، سید جمال‌الدین حسینی (۱۰جلد)، اسناد نهضت اسلامی (۱۰جلد)، علی صدای عدالت انسانی (۵جلد)، نبرد اسلام در آفریقا (۲جلد)، یادگار ماندگار روزگار (۲جلد)، نهضتهای اسلامی افغانستان (۲جلد)، و نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه