امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » سید مصطفی عالی‌نسب ؛ اقتصاددان، پدر صنعت ایران، اولین تولید کننده والور و سماور در کشور
3253 بازدید

سید مصطفی عالی‌نسب ؛ اقتصاددان، پدر صنعت ایران، اولین تولید کننده والور و سماور در کشور

سید مصطفی عالی‌نسب
(۱۲۹۸ش، تبریز ـ ۷ تیر ۱۳۸۴، تهران)
اقتصاددان، پدر صنعت ایران، اولین تولید کننده والور و سماور در کشور

سید مصطفی عالی‌نسب

سید مصطفی عالی‌نسب در سال ۱۲۹۸ هجری‌شمسی در محله دوه‌چی به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات در مدرسه نظام‌العلما، زیرنظر یک کارشناس روسی به فراگیری حسابداری پرداخت.
از سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی به واردات لوازم خانگی مشغول شد و ۷ سال بعد کارگاهی را تأسیس کرد که بعدها با نام کارخانجات عالی‌نسب به ثبت رسید. اولین تولید این کارخانه، اجاق خوراک‌پزی بود که انحصار آن را شرکت والور انگلستان در اختیار داشت.
وی در جریان ملی‌شدن صنعت نفت، به حمایت از دولت برخاست و همچنین با توجه به تحریم خرید نفت ایران، سیاست جایگزینی نفت به جای چوب و زغال را در دولت طرح و با تولید سماور نفت‌سوز، آن را به اجرا درآورد.
عالی‌نسب بین سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۷۱ هجری‌شمسی، تعداد پنج اختراع در رابطه با تولیدات کارخانه خود به ثبت رسانید و در سایه درایت و توانمندی که داشت، کارخانجات ایران خودرو را که ورشکست شده بود، نجات داد و باعث شد مجدداً راه‌اندازی شود.
وی همچنین به‌عنوان مشاور تمام وقت رئیس‌جمهور، در زمان جنگ حضوری فعال داشت و در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کرد.
پدر صنعت ایران، پس از قریب به ۹ دهه عمر ثمربخش و مؤثر، سرانجام به سال ۱۳۸۴ هجری‌شمسی، در سن ۸۶ سالگی در تهران به دیار باقی شتافت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه