حوادث چون روزها سپری می شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید مرتضی مستنبط تبریزی ؛ حکیم، مفسر بزرگ قرآن، مجتهد، استاد بزرگ حوزه علمیه، نویسنده
3335 بازدید

سید مرتضی مستنبط تبریزی ؛ حکیم، مفسر بزرگ قرآن، مجتهد، استاد بزرگ حوزه علمیه، نویسنده

سید مرتضی مستنبط تبریزی
(۱۲۷۰ش، تبریز ـ ۷ مرداد ۱۳۵۰، تبریز)
حکیم، مفسر بزرگ قرآن، مجتهد، استاد بزرگ حوزه علمیه، نویسنده

سید مرتضی مستنبط تبریزی

سید مرتضی مستنبط تبریزی به سال ۱۲۷۰ هجری‌شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. دروس ابتدایی و متداول را در محضر پدر و مادرش فراگرفت. چندی بعد برای ادامه تحصیل راهی شهر مقدس قم شد و از محضر علمای بزرگ علی‌الخصوص آیت‌اله حاج شیخ عبدالکریم حائری استفاده کرد.
وی به دنبال تکمیل تحصیلات در قم، عازم نجف‌اشرف شد و در حضور علمای طراز اول حوزه آن دیار به تحصیل علم و فضیلت پرداخت تا اینکه به درجه اجتهاد دست یافت.
سید مرتضی پس از فراگیری علوم مختلف به زادگاهش بازگشت و در مسجد قدیمی امامزاده دال ذال مشغول تبلیغ، ارشاد و خدمات دینی شد.
این عالم برجسته در علومی همچون ادبیات، فقه، اصول، حدیث، تاریخ، حکمت، منطق، فلسفه و تفسیر به تبحر خاصی دست یافت و حوزه درسش به محل تجمع فضلا و فرزانگان تبدیل گردید.
مستنبط ضمن تدریس و تعلیم امور دینی به تفسیر قرآن نیز می‌پرداخت و ثمره سال‌ها کلاس تفسیرش در مجموعه ۳ جلدی مواهب الرحمن فی تفسیر القرآن منتشر شده است.
مستنبط تبریزی در جریان شکل‌گیری انقلاب اسلامی نیز فعالیت داشت و همواره با امام خمینی(ره) و آیت‌اله سید محمدعلی قاضی طباطبایی(ره) در ارتباط تنگاتنگ بود.
روح عارفانه این فقیه بزرگ در سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی از کالبد تنش رهایی یافت و به لقاء‌اله پیوست. پیکرش پس از تشییع باشکوه در محله قره‌آغاج به خاک سپرده شد ولی به دلیل اجرای طرح عمرانی آن گورستان تعطیل و اموات آن به آرامستان وادی‌رحمت انتقال یافت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه