عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید محمد تقی آل هاشم ؛ عالم، مجتهد، نویسنده و پژوهشگر
13565 بازدید

سید محمد تقی آل هاشم ؛ عالم، مجتهد، نویسنده و پژوهشگر

سید محمد تقی آل هاشم
(۱۳۱۳ هجری‌شمسی، تبریز ـ در قید حیات)
عالم، مجتهد، نویسنده و پژوهشگر

سید محمد تقی آل هاشم

آیت‌الله سید محمد تقی آل‌ هاشم در خانواده‌ای اهل علم و تقوا در نزدیکی تبریز دیده به جهان گشود. از سنین کودکی، قرآن و علوم دینی را از محضر بزرگان شهر فراگرفت و سپس به طور رسمی وارد حوزه علمیه تبریز شد و مشغول تحصیل علوم دینی گردید.
وی پس از ۱۰ سال تحصیل در تبریز، راهی حوزه علمیه نجف‌اشرف شد و پس از یک سال اقامت و بهره‌مندی از علمای آن سامان، به ایران بازگشت و در قم اقامت گزید و از محضر آیات عظام آن دیار نیز استفاده کرد. مدتی در مشهد مقدس به تکمیل دروس حوزوی پرداخت و سرانجام به زادگاه خویش مراجعت نموده و به کارهای دینی مشغول گردید.
از کارهای مهم ایشان می‌توان به مبارزه علیه رژیم شاه، مسئولیت اعزام نیروی استان به جبهه، تدریس علوم دینی، تألیف آثار متعدد و بازسازی و تجدید بنای مساجد از جمله مسجد سیدحمزه و مسجد سیدمصطفی خمینی(ره) اشاره کرد.
از آثار مکتوب آیت‌الله آل‌هاشم می‌توان موارد زیر را برشمرد:
اقامه نماز در اسلام، احکام جمعه در اسلام، اسلام و شیعه از دیدگاه قرآن و اهل بیت(ع)، جنگ و شهادت، خلاصه الانساب فی معرفت الاحزاب، انفاق در اسلام، آثار الاسلام، روضه الجنه، جنات الفردوس، باقیات الصالحات، کشف الاخبار، تاریخ الائمه الاطهار، خاندان آل‌هاشم، آثار علما و رجال آذربایجان، انیس محدثین، و فریادرس دادرس.

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. با سلام
    مدتیه با حاج آقا تماس میگیرم جواب نمیدن به موبایلش ، خواهشمندم از احوال ایشان من را با خبر کنید در ضمن شماره آقا زاده ( امام جمعه ) که حاج آقا بهم دادن مسدوده لطفا شماره من ۰۹۱۴…۱۲۹۹ میباشد بهشون بدید درتماس باشیم یا شماره دیگری بهم بدین با تشکر از زحمات شما

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه